czwartek, 30 kwiecień 2020 18:00

NFZ podpowiada gdzie się leczyć podczas „majówki”

Sokołowscy

Podczas długiego majowego weekendu, w razie nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia pacjenci mogą skorzystać z kilku form pomocy.

  • Punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz w dni wolne od pracy przez całą dobę
  • Izby przyjęć lub szpitalne oddziały ratunkowe - W razie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają izby przyjęć lub szpitalne oddziały ratunkowe.

WAŻNE! Pacjenci, którzy podejrzewają, że ich zły stan zdrowia może być wywołany koronawirusem, powinni skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalnie przygotowanym szpitalem jednoimiennym bądź inną placówką z oddziałem zakaźnym.

W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia można skorzystać z pomocy zespołu ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer 999 lub 112.

WAŻNE! Jeśli chory podejrzewa, że jego zły stan zdrowia może być wywołany koronawirusem lub miał kontakt z osobą zakażoną, powinien koniecznie poinformować o tym dyspozytora, który przyjmuje zgłoszenie.

Szczegółowe informacje wraz z danymi kontaktowymi można znaleźć na stronie Podlaskiego NFZ :

https://www.nfz-bialystok.pl/aktualnosci-oddzialu/gdzie-znajdziemy-pomoc-medyczna-w-trakcie-dlugiego-majowego-weekendu/

Platforma Teleporad screen formularza

Pacjenci mogą korzystać również z infolinii i teleporad :

  • Telefoniczna Informacja Pacjenta NFZ 800 190 590 - bezpłatnie i przez całą dobę można uzyskać wszelkie, niezbędne informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem, a także w razie potrzeby skorzystać ze wsparcia psychologicznego.
  • Z myślą o osobach dzwoniących z zagranicy uruchomiony został specjalny numer (+48) 22 125 66 00.
  • Platforma Teleporad na www.pacjent.gov.pl dla wszystkich, którzy podejrzewają u siebie zakażenie koronawirusem

Jeśli:

  • masz objawy, które Cię niepokoją,
  • miałeś kontakt z kimś zakażonym, a teraz źle się czujesz,
  • jesteś na kwarantannie i źle się poczułeś,
  • masz powody podejrzewać, że jesteś zakażony koronawirusem to Platforma Teleporad na www.pacjent.gov.pl jest dla Ciebie. Nie obawiaj się, że teleporady uniemożliwią Ci bezpośrednią wizytę u lekarza. Jeśli będzie taka konieczność, lekarz zaleci Ci skorzystanie z wizyty w placówce medycznej lub kontakt ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Źródło : Sekcja Komunikacji Społecznej POW NFZ