niedziela, 10 maj 2020 18:47

Nowe wnioski na PUE ZUS w związku z Tarczą Antykryzysową 2.0

Sokołowscy
Nowe wnioski na PUE ZUS w związku z Tarczą Antykryzysową 2.0 foto: ZUS

Nowe rozwiązania przewidziane w tzw. Tarczy Antykryzysowej 2.0 spowodowały konieczność wprowadzenia zmian w niektórych wnioskach o wsparcie z ZUS oraz wprowadzenie nowych typów wniosków.

Na portalu PUE ZUS została już udostępniona:

 • nowa wersja wniosku dla osób ubiegających się o:
  • świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność (wniosek RSP-D),
 • nowe wnioski dla osób ubiegających się o:
  • odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę (wniosek RDO),
  • zawieszenie spłaty umowy (wniosek RDS),
  • świadczenie postojowe za kolejny okres dla osób prowadzących działalność (wniosek RSP-DK),
  • świadczenie postojowe za kolejny okres dla umów cywilnoprawnych (wniosek RSP-CK).

- Wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek w nowej wersji zostanie udostępniony na Platformie Usług Elektronicznych ZUS już wkrótce. Nie trzeba jednak czekać do tego momentu z jego złożeniem przez PUE ZUS. Można skorzystać z wniosku, który jest aktualnie dostępny na naszym portalu. Wypełniając go płatnik, który zgłosił do ubezpieczeń mniej niż 50 ubezpieczonych lub jest spółdzielnią socjalną, w części II wniosku powinien wypełnić pkt 1.- wyjaśnia Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Również wnioski o świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność (RSP-D) przekazane do ZUS w poprzedniej wersji są nadal ważne. Nie trzeba składać ich ponownie w nowej wersji.

Ważne!

Skany, zdjęcia czy wypełnione pliki word lub pdf przesłane e-mailem nie będą traktowane jak wnioski i nie będą przez nas rozpatrywane.

Przypominamy, że aktualnie wnioski dotyczące wsparcia z ZUS w ramach Tarczy Antykryzysowej można składać     drogą elektroniczną przez PUE ZUS jak również za pośrednictwem strony gov.pl , pocztą, osobiście w placówce ZUS – na przykład do skrzynki na dokumenty oznakowanej napisem „Tarcza antykryzysowa”.

Katarzyna Krupicka
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego