środa, 23 wrzesień 2020 14:10

Oszustwo na "amerykańskiego żołnierza". Mieszkanka naszego powiatu straciła 29 tysięcy euro

Ozonowanie Nasze Kwiaty
Oszustwo na "amerykańskiego żołnierza". Mieszkanka naszego powiatu straciła 29 tysięcy euro foto: KPP w Wysokiem Mazowieckiem

O tym, że pomysłowość oszustów i ich przebiegłość nie zna granic przekonała się mieszkanka powiatu wysokomazowieckiego. Kobieta straciła blisko dwadzieścia dziewięć tysięcy euro po tym, jak została oszukana przez mężczyznę podającego się za „żołnierza amerykańskiego”. Kobieta kilkanaście razy przelała pieniądze na konta bankowe wskazane przez mężczyznę, który jak twierdził potrzebuje ich na przesyłkę prezentów do Polski oraz szybsze zakończenie misji w Syrii.

Jak informuje rzecznik prasowy wysokomazowieckiej policji: Oszuści często wyłudzają pieniądze podając się za pracowników różnych firm, instytucji czy funkcjonariuszy Policji. Do popełniania przestępstw wykorzystują uczucia i silne stany emocjonalne pokrzywdzonych w wyreżyserowanych sytuacjach, często tragicznych.

Do jednego z bardziej nietypowych oszustw doszło za pośrednictwem jednej z internetowych aplikacji. Oszust podawał się za "amerykańskiego żołnierza” stacjonującego na misji pokojowej w Syrii. W kwietniu ubiegłego roku mężczyzna nawiązał kontakt z pokrzywdzoną. Każdego dnia mężczyzna z kobietą poznawali się i planowali wspólne zakupy. Mężczyzna twierdził, że wróci do Polski, jednak potrzebuje na ten cel pieniędzy. Kobieta przystając na propozycję "amerykańskiego żołnierza" systematycznie przelewała gotówkę na wskazane przez mężczyznę rachunki bankowe. Jak zakończyła się ta historia? Pokrzywdzona po około roku "internetowej znajomości" uświadomiła sobie, że została jednak oszukana i zawiadomiła Policję.

Pamiętajmy, że oszuści podczas korespondencji czy rozmów telefonicznych grają na emocjach. Wykorzystują litość, strach, lęk – wszystko po to, aby zmanipulować potencjalną ofiarę, zdobyć informacje o posiadanych oszczędnościach oraz doprowadzić do przekazania pieniędzy oszustom.

Pamiętajmy, że oszuści wywierając na swoich rozmówcach presję upływającego czasu instruują jak, gdzie i komu należy przekazać wypłacone pieniądze, a potem kontakt nagle się urywa.

Dlatego bądźmy czujni. Zawsze sprawdzajmy usłyszane informacje u swoich bliskich, a o każdym podejrzanym telefonie powiadamiajmy Policję.