poniedziałek, 18 styczeń 2021 11:22

Fatalny stan trasy Wysokie Mazowieckie – Ciechanowiec. Alarmują mieszkańcy [foto]

Pomimo zamkniętych stoków narciarskich i lodowisk, część mieszkańców powiatu wysokomazowieckiego nie może narzekać na brak „sportów zimowych”. O „lodowisku” i „trasach narciarskich” na drodze łączącej Wysokie Mazowieckie i Ciechanowiec już od piątku informują nas czytelnicy.

W ostatnim czasie zima ostro daje się we znaki mieszkańcom powiatu wysokomazowieckiego. Oprócz ekstremalnie niskich temperatur, na niektórych drogach i chodnikach zalega ubity śnieg i lód. Od piątku o fatalnych warunkach na drodze powiatowej, łączącej Ciechanowiec i Wysokie Mazowieckie, informują mieszańcy tej części powiatu wysokomazowieckiego.

W sobotę zamieściliśmy na naszym fanpage zdjęcie zaśnieżonej trasy w okolicy Klukowa. To tylko cześć komentarzy jaka pojawiła się pod zdjęciem:

 • "I znów zima zaskoczyła drogowców ..... Jak za dawnych lat"
 • "Jeżdżę tą trasą do pracy i nie widziałem tam jeszcze porządnej piaskarki o pługu nawet nie wspomnę"
 • "potwierdzam też jeżdżę codzienne i jest masakra"
 • "Przydałoby się ściągnąć ten śnieg, bo ludzie do pracy jeżdżą i ciężko jest"
 • "Co rok ten sam problem! Drogowcy zapominają o tej drodze Cc~Wys.Maz, przepraszam ostatnio zakręty były po sypane piaskiem"
 • "Jak dojdzie do tragedii, to wtedy będzie zainteresowanie drogą Kto zawinił??"
 • "Miejscami nie widać pobocza a nic nie wspomnę o rowie. A nie daj Boże z dzieckiem do lekarza jechać"

Gmina Ciechanowiec jest jednym z najdalej oddalonych od Wysokiego Mazowieckiego regionów powiatu wysokomazowieckiego. Tylko w ten weekend wysokomazowieccy strażacy 3 razy musieli interweniować na terenie gminy Ciechanowiec – 2 razy pożar sadzy w kominie w Ciechanowcu i Antoninie oraz pożar kotłowni w Łempicach. To m.in. od dobrego stanu trasy zależy czas dojazdu służb ratunkowych. 

Zimowe utrzymanie dróg powiatowych na terenie powiatu wysokomazowieckiego należy do działalności Zarządu Dróg Powiatowych w Wysokiem Mazowieckiem. Prace związane z zimowym utrzymaniem dróg powiatowych, prowadzone są w oparciu o plan zimowego utrzymania i odbywają się w oparciu o przyjęte i zaakceptowane standardy wydane przez Zarząd Powiatu Wysokomazowieckiego.

Drogi powiatowe administrowane przez Zarząd Dróg Powiatowych w Wysokiem Mazowieckiem zostały zaliczone do następujących standardów: IV, V, VI. W sytuacji niesprzyjających warunków atmosferycznych dopuszczalne są przerwy w komunikacji:

 • na drogach standardu IV do 8 godzin, 
 • na drogach standardu V do 24 godzin, 
 • na drogach standardu VI do 48 godzin.

Wykaz poszczególnych standardów i odcinków dróg objętych odśnieżaniem - [LINK]
 
Szczegółowa informacja odnośnie Zimowego Utrzymania Dróg powiatowych znajduje się na stronie ZDP w Wysokiem Mazowieckiem, gdzie czytamy m.in., że: „Zasady zwalczania śliskości nie przewidują utrzymania standardu „czarnej nawierzchni” na jakiejkolwiek drodze powiatowej powiatu wysokomazowieckiego. Posypywane będą tylko miejsca niebezpieczne na niżej wymienionych odcinkach dróg. Do posypywania przewidziane są następujące miejsca niebezpieczne w ciągach dróg powiatowych:

 1. Droga nr 2072B - Wysokie Mazowieckie – Rosochate Kościelne – Czyżew – 1 piaskarka z wynajmu .
 2. Droga nr.2074B - Wysokie Mazowieckie – Bryki – Dąbrowa Wielka – Dmochy Bąbole – piaskarka z wynajmu
 3. Droga nr 2040B ul. Zarębska w Czyżewie i ul. Kolejowa w Czyżewie -– piaskarka z wynajmu.
 4. Droga nr nr 2052B, 2041B - Wysokie Mazowieckie – Gołasze Puszcza – Kulesze Kościelne – Wnory Wiechy – Jamiołki G.- Sokoły – 1 piaskarka własna
 5. Droga nr 2065B, 2064B - Wysokie Mazowieckie – Brzóski - Jabłoń Kościelna – Nowe Piekuty – 1 piaskarka własna po zakończeniu posypywania dróg z poz.4
 6. Ulice-drogi powiatowe w miastach: Wysokie Mazowieckie – piaskarka własna.
 7. Droga nr 2052B, 2042B-Kulesze Kościelne–Wnory Wandy– Kobylin Borzymy- droga krajowa nr8. – 1 piaskarka własna po zakończeniu posypywania w mieście Wys. Maz.
 8. Droga nr 2065B odc. Sokoły – Dworaki Staśki – 1 piaskarka własna po zakończeniu posypywania w mieście Wys. Maz. oraz po powrocie z drogi w poz. 7 .
 9. Ulice-drogi powiatowe w miastach: Ciechanowiec – piaskarka własna.
 10. Droga nr 2077B - Plewki – Klukowo – Ciechanowiec – 1 piaskarka własna z Ciechanowca.
 11. Droga nr 2078B Dąbrowa Moczydły – Szepietowo Podleśne – przejazd PKP – 1 piaskarka własna po powrocie z drogi w poz. 10 (po doładowaniu się w Wys. Maz.).
 12. Droga nr 2063B – Sokoły – Nowe Piekuty – piaskarka z wynajmu. 2
 13. Przejazdy PKP w: Jabłoni Dąbrowie, Średnicy Jakubowiętach, Dąbrowie Łazach, Dąbrowie -Kitach, Zdrodach , będą posypywane przez piaskarkę samochodową ZDP."

Galeria zdjęć od czytelników: