piątek, 22 styczeń 2021 12:19

Spotkanie z pracownikiem ZUS bez odwiedzin w urzędzie

Spotkanie z pracownikiem ZUS bez odwiedzin w urzędzie foto: ZUS

Trwająca pandemia nadal ogranicza funkcjonowanie Zakładu w pełnym zakresie. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów już od października ubiegłego roku udostępnione zostały e-wizyty. Zarówno pracownicy, jaki i odbiorcy nauczyliśmy się bardzo sprawnie wykorzystywać nowoczesne narzędzia elektroniczne.

- Wideorozmowa z naszym ekspertem, dzięki której klient może załatwić swoje sprawy w ZUS bez wychodzenia z domu, cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W Oddziale w Białymstoku zrealizowanych zostało ok. 400 takich zdalnych spotkań, a w całym kraju to blisko 20 tys.- informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Podczas wideorspotkania z pracownikiem ZUS klienci mogą załatwić sprawy związane z emeryturami, rentami, wypłatą zasiłków oraz skonsultować się z doradcą do spraw ulg i umorzeń. Dużym zainteresowaniem w ostatnich dniach cieszą się również informacje dla przedsiębiorców, zwłaszcza w kontekście wsparcia w ramach Tarczy 6.0.

Jak zarezerwować e-wizytę

Link do rezerwacji e-wizyty jest dostępny na stronie www.zus.pl. Spotkanie może odbyć się samodzielnie albo z opiekunem faktycznym lub prawnym. Rezerwując wideorozmowę, podajemy swoje imię, nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, kod pocztowy, miejsca zamieszkania, a jeśli jesteśmy płatnikiem składek, podajemy kod pocztowy siedziby swojej firmy. W przypadku rezerwacji e-wizyty z opiekunem zaznaczamy odpowiednią opcję oraz podajemy imię i nazwisko opiekuna.

Kolejny etap to wybór obszaru merytorycznego, czyli: zasiłki, emerytury i renty, firmy i pracujący, założenie profilu PUE, doradca ds. ulg i umorzeń. A następnie wybieramy termin rozmowy z dostępnych w kalendarzu dni i godzin.

Po wyborze terminu pojawi się okno wyboru z komunikatem o  przetwarzaniu danych osobowych, zgodzie na nagrywanie e-wizyty oraz o nierozpowszechnianiu wizerunku pracownika ZUS. Dopiero po wyrażeniu zgodny wysłany zostanie e-mail z linkiem do e-wizyty.
Dzień przed spotkaniem dostaniemy  SMS z przypomnieniem o e-wizycie – na wskazany podczas rejestracji numer telefonu.

- W dniu e-wizyty, godzinę przed spotkaniem otrzymamy mail, z linkiem, w który należy kliknąć, by połączyć się z pracownikiem ZUS. Taka rozmowa może trwać ok. 20 min. Gdy rozmyślimy się z takiego spotkania, zawsze możemy je anulować. Warto skorzystać z tej opcji, gdyż do tej pory 8 tys. osób nie zgłosiło się na wideokonsultację, tym samym blokując termin dla kogoś innego.wyjaśnia rzeczniczka.

Warto wiedzieć, że podczas e-wizyty nie można jednak przekazać żadnych wniosków dotyczących zmiany danych identyfikacyjnych i adresowych oraz rachunku bankowego. Możemy natomiast złożyć niektóre wnioski o wydanie zaświadczeń. Nie potwierdzimy również Profilu Zaufanego ePUAP, ale otrzymamy wsparcie w założeniu profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Katarzyna Krupicka
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego