06/04/2021 10:16

24 pytania w 22 minuty i 18 sekund. Uczennice ZSZ w Wysokiem Mazowieckiem w finale olimpiady

Mięsny Zakątek

Kamila Leoniak, Wiktoria Leoniak, Weronika Kulesza z Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem dostały się do finału Olimpiady ZUS, gdzie reprezentować będą nasze województwo.

W konkursie wystartowało łącznie 945 uczniów ze 21 szkół w woj. podlaskim. Spośród tego grona do etapu wojewódzkiego dostało się tylko 14 szkół. Najlepsi w tym roku w wojewódzkich zmaganiach okazali się uczniowie z białostockiego Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych. - Na 25 możliwych punktów zdobyli 24 w krótszym niż 12 minut czasie. A trzeba przyznać, że podczas tego etapu olimpiady czas ma znaczenie. Jeżeli dwa zespoły uzyskałyby taką samą liczbę punktów, to wygrywa ten, który odpowiedzi udzielił w krótszym czasie. Dlatego startujące zespoły nie tylko muszą zmierzyć się ze swoją wiedzą, ale też z refleksem, umiejętnością szybkiego kojarzenia i odpowiadania - wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

W czasie 22 minuty 18 sekund również na 24 pytania odpowiedziały uczennice z Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem. Osiągnięty przez nie wynik okazał się również jednym z najwyższych, wśród wszystkich startujących zespołów. Kamila Leoniak, Wiktoria Leoniak, Weronika Kulesza również wezmą udział w finale olimpiady reprezentując nasze województwo jak drugi zespół.

Teraz przed uczniami sporo nauki, a czasu niewiele, bo do finału pozostało dwa tygodnie. Do opanowania mają szerszy zakres materiału niż dotychczas, także ten uwzględniający aktualne zmiany w przepisach. - Etap centralny to właściwie wiedza ekspercka, w tym spora praca nad ustawami, przepisami, z którymi na co dzień mają do czynienia urzędnicy w ZUS. Wymaga to dużo zaangażowania, ale biorąc pod uwagę to, że uczniowie tak świetnie przygotowali się do etapu wojewódzkiego wierzę, że tytuł laureata jest w zasięgu ich możliwości, za co bardzo mocno trzymam kciuki - dodaje rzeczniczka.

Przypomnijmy, że olimpiada z wiedzy o ubezpieczeniach społecznych to konkurs organizowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Uczniowie rywalizują w nim wiedzą, którą zdobyli dzięki wzięciu udziału w projekcie „Lekcje z ZUS” - cyklu czterech zajęć o ubezpieczeniach, składkach, emeryturze i prowadzeniu firmy. Na zwycięzców w etapie centralnym czeka wiele cennych nagród: laptopy, tablety i czytniki e-booków, a także indeksy na niektóre uczelnie, m.in. na: Uniwersytet Gdański, Katolicki Uniwersytet Lubelski, czy Uniwersytet Warszawski.

 

Katarzyna Krupicka
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego