piątek, 23 listopad 2018 09:33

Obchody Stulecia Niepodległości w ZSZ im.Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem

Ozonowanie

Zespół Szkół Zawodowych im. St. Staszica w Wysokiem Mazowieckiem uzyskał dofinansowanie na organizację obchodów związanych z setną rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości w konkursie organizowanym przez MEN w ramach projektu „Godność, Wolność, Niepodległość”.

Do konkursu zgłoszono blisko 2500 wniosków. Spośród nich, na podstawie rekomendacji wojewodów, zespół powołany przez minister Annę Zalewską dokonał oceny i wśród 257 szkół całej Polski, które otrzymały dofinansowanie nasz wniosek zyskał akceptację. Należy wspomnieć, że należymy do grupy 5 szkół w woj. podlaskim, które otrzymały wsparcie na realizację projektu. Wniosło ono 9992,00 zł. na realizację konkretnych działań, takich jak:

  • 1. Wystawa pamiątek związanych z odzyskaniem oraz budową przez Polskę niepodległości pod hasłem „Tyle dni minęło, tyle marzeń, tylu ludzi przeszło, tyle zdarzeń”,
  • 2. Wycieczka do Gdyni – polskiego okna na świat w 20-leciu międzywojennym,
  • 3. Koncert „Rozśpiewane stulecie”,
  • 4. Impreza sportowa „Polonez 100 na 100”,
  • 5. Dekoracja szkoły prezentująca najważniejsze wydarzenia i postacie w stuleciu niepodległości

Realizację projektu rozpoczęliśmy od wycieczki do Gdyni i Gdańska w dn. 20-21 IX 2018. Około godz. 13:00 powitał nas słoneczny Gdańsk. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Westerplatte- miejsca, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa. Przewodnik opowiedział nam o toczących się tu ciężkich walkach z hitlerowskim najeźdźcą, o heroizmie obrońców tej placówki. Na cmentarzu oddaliśmy hołd poległym w obronie tego miejsca, następnie weszliśmy na usypany po wojnie kopiec, by z bliska obejrzeć Pomnik Obrońców Wybrzeża.
Z Westerplatte udaliśmy się na plac Solidarności. Miejsce to powinien odwiedzić każdy, kto jest w Gdańsku, bo pomnik Trzech Krzyży i Stocznia Gdańska to nie tylko symbole zrywów robotniczych i podpisania porozumień sierpniowych w 1980 r., ale także symbole walki o wolną, demokratyczną Polskę.

Kolejnym etapem naszej wycieczki było Stare Miasto. Idąc Drogą Królewską podziwialiśmy Złotą Bramę, Ratusz, słynną fontannę Neptuna, Dwór Artusa i Bazylikę Mariacką. Słuchając opowieści przewodnika o życiu dawnych Gdańszczan z zachwytem oglądaliśmy nie tylko zabytki, ale także bursztynowe arcydzieła miejscowych twórców. Drugi dzień pobytu nad morzem przywitał nas intensywnym słońcem. Wypoczęci udaliśmy się do Gdyni. Idąc Skwerem Kościuszki podziwialiśmy stojące tam statki, m.in. Dar Pomorza. Z zachwytem zwiedzaliśmy niszczyciel ORP Błyskawica jeden z dwóch okrętów zbudowanych i wprowadzonych do służby w Marynarce Wojennej w 1937 r. Uczestniczył on w działaniach II wojny światowej od pierwszych do ostatnich dni walk operując na Atlantyku, Morzu Północnym i Śródziemnym. Dzisiaj pełni funkcję muzeum i jest najstarszym zachowanym na świecie niszczycielem. Następnie nadmorskim bulwarem przeszliśmy do Muzeum Miasta Gdyni, by poznać historię tego największego w czasach II RP polskiego portu nad Bałtykiem. Zgromadzone tu multimedia, fotografie, plakaty, plany, mapy to źródła wiedzy pokazujące przeszłe i aktualne życie miasta i jego mieszkańców. Ostatnim punktem programu było Muzeum Emigracji zlokalizowane w siedzibie dawnego Dworca Morskiego, z którego w okresie międzywojennym emigrowały z kraju tysiące Polaków. Wraz z rodziną Sikorów spod Rzeszowa, przemierzając kolejne sale wystawowe obrazujące ich podróż, dotarliśmy do Chicago. Poznaliśmy trud podróży, czyhające niebezpieczeństwa, warunki podróżowania pod pokładem przez Atlantyk i traktowanie emigrantów przez władze amerykańskie. Ekspozycja muzeum ukazuje nie tylko emigracje XIX w. I poł. XX, ale także wyjazdy Polaków w czasie II wojny światowej i w PRL-u. Muzeum to poprzez nietypowe formy przekazu, mnogość form interaktywnych i multimediów zrobiło na nas ogromne wrażenie. Ta wycieczka była dla nas niezapomnianą i niezwykłą lekcją historii.

Przedsięwzięciem, które zaabsorbowało i zachwyciło wielu z nas było przygotowanie wystawy pamiątek związanych z odzyskaniem i budową przez Polskę niepodległości. Za motto naszej wystawy przyjęliśmy cytat z harcerskiej piosenki „ Tyle dni minęło, tyle marzeń, tylu ludzi przeszło, tyle zdarzeń” . Chcieliśmy pokazać ludzi, miejsca, wydarzenia i przedmioty związane z życiem poprzednich pokoleń. Tworzenie wystawy rozpoczęliśmy od apelu do uczniów, nauczycieli, rodziców o udostępnienie różnego rodzaju pamiątek, szczególnie zależało nam na zdjęciach i dokumentach(wydawało nam się, że o nie jest najłatwiej). Apel spotkał się z życzliwym odzewem, zaczęły napływać eksponaty na wystawę. Pod kierunkiem Pani prof. Elżbiety Kubić i Małgorzaty Rutkowskiej segregowaliśmy te przedmioty, opisywaliśmy, a następnie umieszczaliśmy je na naszej wystawie. Otwarcie wystawy nastąpiło 9 XI i spotkało się z dużym zainteresowaniem nie tylko społeczności szkolnej, ale także odwiedzających szkołę gości, mieszkańców miasta, uczniów z innych szkół.

9 XI 2018 zrealizowaliśmy kolejne dwa działania projektowe, a mianowicie koncert „Rozśpiewane Stulecie” i „Polonez 100 na 100”. Szczególnie poruszający okazał się program artystyczny „ Rozśpiewane Stulecie”, w którym upamiętniliśmy wielkich bohaterów i tych bezimiennych, ważne wydarzenia naszego stulecia, jak również codzienność, troski i radości, wielkie i wzniosłe idee i te całkiem przyziemne. Na tym uroczystym koncercie gościliśmy starostę Leszka Gruchałę i wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Kazimierza Wysockiego.

Program rozpoczynał się od radości i upojenia wolnością w 1918 r., następnie zawierał wspomnienia wydarzeń z 1939 r., okupacji, powstania warszawskiego, czasu komunizmu, wystąpień społecznych w 1956, 1968, 1970 i 1980, stanu wojennego oraz upadku żelaznej kurtyny w 1989 r. Szczególne miejsce w programie zajęły pieśni i piosenki towarzyszące tym, którzy budowali naszą niepodległość , a powstawały w okopach, na froncie czy w marszu. Pozwalały przetrwać trudy walki dodawały otuchy i rozweselały. Mogliśmy posłuchać między innymi : „Niepodległa, Niepokonana”, „Raduje się serce, raduje się dusza”, „Czerwone maki na Monte Cassino”, „Modlitwę obozową”, „Mury”, „Gdzie są kwiaty z tamtych lat”, „Modlitwę o wschodzie słońca”, „Pokolenie”. Zebrani na uroczystości przeżyli niezwykle wzruszające chwile w myśl słów piosenki „ Wind of change” zespołu Scorpions- „… zabierz mnie w magię chwil, w noc chwały gdzie dzieci jutra odpływają we śnie niesione wiatrem zmian”.

Uroczystym zwieńczeniem naszych obchodów stulecia niepodległości był polonez, odtańczony przez 100 uczniów wokół pomnika Polskiej Organizacji Wojskowej. Uczniowie wystąpili w strojach z różnych okresów ostatniego stulecia wykazując się niezwykłą inwencją twórczą. Występ był długo oklaskiwany przez mieszkańców naszego miasta, którzy zaintrygowani i zaciekawieni przystawali i z podziwem oglądali taneczne umiejętności młodzieży z Zespołu Szkół Zawodowych w Wysokiem Mazowieckiem.

Dekoracja szkoły związana z najważniejszymi wydarzeniami w stuleciu niepodległości i postaciami je tworzącymi była dopełnieniem realizacji projektu Niepodległa - Godność, Wolność, Niepodległość.

W projekcie wzięło udział ok. 150 uczniów naszej szkoły, wykazali oni wielkie zaangażowanie, talenty, niezwykłe pomysły, pracowitość i umiejętność pracy zespołowej. Nie zrobilibyśmy tego bez naszych nauczycieli, którzy nas inspirowali, koordynowali działania i przygotowali do realizacji działań. Dziękujemy Paniom i Panom prof. Elżbiecie Kubić, Marioli Kurpiewskiej, Małgorzacie Rutkowskiej, Annie Kobelak, Katarzynie Maleszko, Agnieszce Góralczyk, Anecie Nienałtowskiej, Ks. Damianowi Małkowskiemu, Wojciechowi Mokrzewskiemu, Emilowi Trzeszczkowskiemu.

Działania w ramach programu „Godność, Wolność, Niepodległość” Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

Uczestnicy projektu Niepodległa
z ZSZ im. St. Staszica
W Wysokiem Mazowieckiem

zsz23112018