hr studio

wmjsr022024

Mięsny Zakątek

reklama

openmed2015b

Czym jest i jak działa OC krótkoterminowe?

Czym jest i jak działa OC krótkoterminowe?

stomadica wysokie mazowieckie

W Polsce każdy kierowca jest zobowiązany do posiadania OC. Możemy zostać ukarani nawet za jednodniowy brak tego ubezpieczenia. Dziś zastanowimy się nad tym, w jakich sytuacjach warto skorzystać z krótkoterminowego OC.

Czym jest ubezpieczenie krótkoterminowe?

OC krótkoterminowe zawiera się na okres minimum 30 dni, ale również nie dłuższy niż jeden rok. Polisa ta nie jest również przedłużana automatycznie, trzeba za każdym razem zawrzeć umowę na nowo. Zakres polisy krótkoterminowej jest identyczny jak w przypadku zwykłego OC.

Jeśli chodzi o sumy ubezpieczenia, to prezentują się one następująco:

  • W przypadku szkód na osobie – 5 210 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, bez względu na liczbę poszkodowanych (o ile skutki zdarzenia są objęte ubezpieczeniem)

  • W przypadku szkód na mieniu – 1 050 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, bez względu na liczbę poszkodowanych (o ile skutki zdarzenia są objęte ubezpieczeniem)

Jeśli interesuję cię zakup tego rodzaju ubezpieczenia, to oc krótkoterminowe online sprawdź na www.najtaniejuagenta.pl.

Kiedy kupić OC na miesiąc?

Na początku zaznaczmy, że zakup takiego ubezpieczenia nie należy do najprostszych. Kiedy więc mamy taką możliwość? Mamy ją, kiedy pojazdy:

  • Są zarejestrowane jedynie czasowo,

  • Są zarejestrowane na stałe przez osoby pośredniczące w ich kupnie, na przykład komisy samochodowe,

  • Zostały sprowadzone z zagranicy i nie posiadają OC,

  • są wolnobieżne, to znaczy, że ich prędkość nie przekracza 25km/h,

  • są historyczne, znajdują się w rejestrze zabytków lub są częścią inwentarza muzealiów.

Cena takiego ubezpieczenia oscyluje w granicy 60-150 zł. Wysokość polisy zależy od identycznych wskaźników, jak w przypadku zwykłego OC. Niektórzy ubezpieczyciele mają w swojej ofercie stałe stawki, dzięki czemu proces zakupu takiej polisy jest jeszcze szybszy.

Co istotne, takiego ubezpieczenia nie kupimy przez internet. Konieczne będzie odwiedzenie przedstawiciela firmy albo umówienie się na rozmowę telefoniczną. Natomiast samo znalezienie agencji ubezpieczeniowej, która zaoferuje nam tego rodzaju ubezpieczenie, nie będzie trudne – jest to dosyć popularna oferta.

Czy ubezpieczenie krótkoterminowe trzeba wypowiedzieć?

Nie. W przypadku polisy krótkoterminowej nie ulega ona automatycznemu przedłużeniu. Z tego powodu nie musimy jej wypowiadać. Pamiętajmy natomiast o tym, że każdy pojazd musi posiadać aktualne OC, dlatego ważne jest zachowanie ciągłości.

W przypadku samochodów osobowych nawet jeden dzień z nieważnym OC może oznaczać konieczność zapłacenia kary w wysokości 1200 złotych. W przypadku niecałych dwóch tygodni jest to już kwota wynosząca 3010 zł, a po upływie dwóch tygodni bez ważnego OC przyjdzie nam zapłacić aż 6020 zł. Dlatego decydując się na OC krótkoterminowe pilnujmy daty jego zakończenia oraz zachowajmy jego ciągłość. W innym wypadku możemy narazić się na duże i niepotrzebne wydatki.

Nie wiesz, w jaki sposób przepisać OC? Koniecznie zajrzyj tutaj: https://najtaniejuagenta.pl/przepisanie-ubezpieczenia-oc/.

Artykuł partnera

© 2024 Wysokomazowiecki24. Projekt i wdrożenie Kamaxmedia Karol Maksimczuk