ziarnomax

Rolwit

hr studio

Mięsny Zakątek

openmed2015b

ZUS: Coraz więcej seniorów korzysta z  konta w banku
foto: freepik.com

ZUS: Coraz więcej seniorów korzysta z konta w banku

stomadica wysokie mazowieckie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych już od wielu lat zachęca swoich najstarszych klientów do pobierania świadczeń na rachunek bankowy. Dziś 82,5 proc. emerytów i 78,6 proc. osób pobierających renty z tytułu niezdolności do pracy w naszym regionie otrzymuje przelewy na konto, gdy jeszcze na początku 2020 roku było to odpowiednio 77 proc. i 73,7 proc.

- Od kilkunastu lat wypłaty świadczeń na rachunki bankowe stopniowo rosną. Jeszcze w 2005 roku było ich nieco ponad 40 proc., a w 2008 roku – połowa. Dziś świadczenia długoterminowe w formie bezgotówkowej w całym kraju otrzymuje 78,3 proc. klientów ZUS - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskim.

Tendencję wzrostową widać także wśród samych emerytów, którzy coraz częściej chcą, by ich świadczenie wpływało na konto. Potwierdzają to statystyki ZUS w województwie podlaskim. W naszym regionie Zakład wypłaca co miesiąc 166,4 tys. emerytur, z czego 82,5 proc. świadczeń przekazywana jest na rachunek bankowy. Pozostałe 17,5 proc. (29 tys.) seniorom dostarczają w gotówce listonosze.

- Wśród osób, które niedawno przeszły na emeryturę, udział wypłat na konto również systematycznie rośnie. Wynika to z faktu, że większość z nich pozostawała aktywna zawodowo i korzystała z osobistego rachunku bankowego, opłacając rachunki, robiąc zakupy przez internet, czy posługując się kartą płatniczą. Z tych udogodnień nie chcą więc rezygnować, przechodząc na emeryturę – dodaje rzeczniczka.

Osobiste konto w banku gwarantuje szybki i stały dostęp do pieniędzy, którymi można wygodnie dysponować również podczas urlopu lub pobytu w sanatorium. Świadczenia na konto ZUS przekazuje zawsze w terminie, czasami nawet wcześniej, gdy są dni wolne od pracy. Z przekazem pocztowym bywa różnie. Choć ZUS przekaże pieniądze na pocztę w terminie, to nie zawsze listonosz przyniesie je na czas.

Konto w banku to wygodna i bezpieczna forma otrzymywania świadczeń czego nie można powiedzieć o gotówce przechowywanej w domu. Seniorzy, którzy otrzymują emeryturę, czy rentę na konto rzadziej padają ofiarą oszustów i złodziei. Tym bardziej ZUS zachęca świadczeniobiorców do korzystania z bezgotówkowych form wypłaty świadczeń.

Aby emerytura wpływała na konto wystarczy wypełnić wniosek EZP (wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce) i złożyć go w ZUS. Można to zrobić osobiście lub przez pełnomocnika. Wniosek można przekazać także za pośrednictwem: operatora pocztowego, polskiego urzędu konsularnego lub w formie dokumentu elektronicznego przez PUE ZUS.

© 2024 Wysokomazowiecki24. Projekt i wdrożenie Kamaxmedia Karol Maksimczuk