SBR Bank

Mięsny Zakątek

openmed2015b

Ekopracownia w SP2 w Wysokiem Mazowieckiem kształtuje świadomość ekologiczną [foto]

Ekopracownia w SP2 w Wysokiem Mazowieckiem kształtuje świadomość ekologiczną [foto]

BS w Wysokiem Mazowieckiem

W Szkole Podstawowej nr 2 w Wysokiem Mazowieckiem ekologia pozostaje ważnym elementem edukacji. Placówka kontynuuje działania zapoczątkowane utworzeniem Ekopracowni przyrodniczej w 2023 roku.

Ekopracownia powstała dzięki udziałowi szkoły w konkursie "EKOPRACOWNIA – zielone serce szkoły", realizowanym w ramach "Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej". Projekt został sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Oficjalne otwarcie pracowni miało miejsce 6 lutego 2024 roku, z udziałem przedstawicieli lokalnych władz. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 47 tysięcy złotych, z czego 42 tysiące stanowiło dofinansowanie z WFOŚiGW w Białymstoku. Dzięki pozyskanym funduszom, pracownia została wyposażona w nowoczesne meble, sprzęt multimedialny oraz pomoce dydaktyczne. 

Głównym celem zrealizowanego w ramach Ekopracowni projektu pn. „Ziemio, nie znikaj!” było podniesienie świadomości ekologicznej o zagrożeniach związanych z degradacją środowiska, upowszechnianie wiedzy w obszarze ochrony środowiska, gospodarki wodnej i zrównoważonego rozwoju oraz kształtowanie postaw proekologicznych wśród społeczności szkolnej.

Efekt działań to m. in. budowanie podstaw odpowiedzialności za stan środowiska w najbliższej okolicy, nawyki proekologiczne, motywacja do uczestnictwa w aktywnościach ochronnych i przeciwdziałających degradacji środowiska naturalnego. Dzięki pracy z nowoczesnymi pomocami dydaktycznymi, uczniowie podnieśli poziom wiedzy w zakresie metodologii prowadzenia badań oraz umiejętności przeprowadzania obserwacji przyrodniczych. Większa grupa uczniów angażuje się w akcje proekologiczne oraz różne formy zajęć z zakresu nauk przyrodniczych.

W ramach projektu odbyły się warsztaty dla uczniów: „Daj drugie życie przedmiotowi” dla klas I, „Bądź trendy i zadbaj o planetę” dla klas II i III, „Woda nas uwodzi” dla klas IV, „Co mieszka w kropli wody?” dla klas V, „Jestem eko” dla klas VI, „Poznajemy tajemnice gleby - badamy i opisujemy glebę” dla klas VII-VIII. Uczniowie uczestniczyli w licznych ekologicznych wydarzeniach m. in. w konkursach ekologicznych, sadzeniu lasu, sprzątaniu świata, akcjach: „Dzień Ziemi”, Światowy Dzień Wody”. Adresatami projektu byli także rodzice, którzy mieli okazję zapoznać się z problematyką ekologiczną i działaniami prowadzonym w ekopracowni podczas wywiadówek i warsztatów pn. „Świadomość ekologiczna w naszych domach”.

Podjęte w projekcie działania nie tylko zwiększyły świadomość ekologiczną wśród młodych ludzi, ale także zmotywowały do tego, aby poprzez konkretne działania dbać o jakość powietrza, gleby, wody we własnym otoczeniu. Działania w Ekopracowni podkreśliły szeroki oraz wieloaspektowy problem jakim jest ocieplenie i zmiana klimatu. Uwrażliwiły uczniów na ochronę zasobów środowiska, oszczędzanie i docenianie wody, jako najważniejszego zasobu naszej planety, gdyż ogromna eksploatacja i zanieczyszczenia powodują nieustanne kurczenie się tego zasobu.

Koordynator projektu, Katarzyna Bartłomiejczuk, podkreśla, że podjęte działania nie tylko zwiększyły świadomość ekologiczną, ale też zmotywowały uczniów do aktywnej troski o środowisko w swoim otoczeniu. Szkoła ma nadzieję, że promowane zasady zrównoważonego rozwoju przyczynią się do ograniczenia zachowań mających negatywny wpływ na przyrodę regionu.

foto: SP2 w Wysokiem Mazowieckiem

© 2024 Wysokomazowiecki24. Projekt i wdrożenie Kamaxmedia Karol Maksimczuk