Profesor dr hab. Małgorzata Grupa z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu była gościem czerwcowego spotkania Klubu Miłośników Historii w Miejskim Ośrodku Kultury w Wysokiem Mazowieckiem. Archeolog z Katedry Średniowiecza i Czasów Nowożytnych poprowadziła wykład poświęcony 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, dzieląc się swoimi bezpośrednimi doświadczeniami z prac badawczych i ekshumacyjnych.

Profesor Grupa opowiadała o dziewięciomiesięcznych badaniach archeologicznych prowadzonych w Charkowie, gdzie odkrywano masowe groby ofiar sowieckiego terroru. W dołach śmierci Sowieci zakopali ciała ponad czterech tysięcy Polaków, których szczątki przez dziesięciolecia pozostawały nieodnalezione.

Reklama

Podczas wykładu nie zabrakło osobistych refleksji dotyczących trudności towarzyszących tego typu pracom archeologicznym. Profesor mówiła o licznych telefonach od rodzin poległych, które po latach mogły poznać okoliczności śmierci swoich bliskich. Te rozmowy, często pełne emocji i bólu, stanowiły dodatkowe wyzwanie dla zespołu badawczego.

Archeolog przedstawiła również szczegóły techniczne związane z prowadzeniem ekshumacji w tak specyficznych warunkach. Opowiadała o metodach odkrywania masowych grobów, wyzwaniach związanych z identyfikacją szczątków oraz skomplikowanych pracach konserwatorskich. 

1001 20250618 193623

Reklama

1003 20250618 193616

1004 20250618 193627

foto, na podst.: MBP w Wysokiem Mazowieckiem