czwartek, 12 wrzesień 2019 20:18

Wysokie Mazowieckie. Pokaz sprzętu wojskowego i kawalerii konnej [wideo/foto]

Sokołowscy
Wysokie Mazowieckie. Pokaz sprzętu wojskowego i kawalerii konnej [wideo/foto] foto: Ania Olędzka

W czwartek, 12 września w Wysokiem Mazowieckiem odbyła się niezwykła lekcja historii z udziałem kawalerzystów i ich świetnie wyszkolonych koni.

Głównymi ulicami miasta Wysokie Mazowieckie przyjechały Pododdziały Kawalerii Żołnierzy Wojska Polskiego na plac za Miejskim Ośrodkiem Kultury. Tam odbyły się pokazy sprawności kawaleryjskiej musztry konnej z okresu II RP oraz rekonstrukcja potyczki polskich kawalerzystów z okresu września 1939r.

Na terenie historycznego polowego obozowiska można było obejrzeć wystawę wyposażenia, uzbrojenia i umundurowania wojsk polskich. Dla dzieci, młodzieży i dorosłych zorganizowano zajęcia edukacyjne oraz konkursy z nagrodami o tematyce wojskowości i II Wojny Światowej.

Nie zabrakło również prezentacji Wojsk Obrony Terytorialnej, Policji, Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. Brygady Kawalerii „Plis”, Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Wysokiem Mazowieckiem.

Wizyta w Wysokiem Mazowieckiem kawalerzystów ze Stowarzyszenia Kawaleria jest efektem projektu „Wrześniowy Szlak 1939 – 2019: konna wyprawa śladami Pułku 3 Strzelców Konnych”

Trasa przejazdu liczy łącznie prawie 700 km i biegnie przez teren województw: mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego.

foto: Ania Olędzka