12 października społeczność Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu przeżywała długo oczekiwane święto. Tego właśnie dnia Liceum Ogólnokształcące, Technikum oraz Branżowa Szkoła I i II stopnia, czyli szkoły wchodzące w skład ZSOiZ, otrzymały zaszczytne imię Rotmistrza Witolda Pileckiego.
To wyjątkowe i historyczne dla placówki wydarzenie wpisuje się w jubileusz 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, 75. rocznicy ucieczki Rotmistrza Witolda Pileckiego z niemieckiego obozu zagłady Auschwitz oraz przypadającą w tym roku szkolnym 75. rocznicę powstania szkoły.
Jak w przypadku każdego ważnego wydarzenia z życia szkoły, uroczystość rozpoczęła się od Mszy Świętej, odprawionej w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej. Modlitewne spotkanie rozpoczął Proboszcz i Dziekan Ks. Tadeusz Kryński. Powitał on wszystkich przybyłych gości i podkreślił, iż nowy patron szkoły to piękny przykład nie tylko niezłomnej, patriotycznej postawy, ale również prawdziwie chrześcijańskiego życia. Na ręce Dyrektora przekazał on także prezent dla szkoły, którym był tekst szczególnie bliski Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu – dzieło Tomasza z Kempis „O naśladowaniu Chrystusa”.
Eucharystia miała szczególnie uroczystą oprawę, gdyż liturgii przewodniczył Ordynariusz Diecezji Drohiczyńskiej, Jego Ekscelencja Ks. Biskup Tadeusz Pikus. W świątyni odbyło się także poświęcenie nowego sztandaru ZSOiZ w Ciechanowcu. W imieniu rodziców młodzieży i całej społeczności szkolnej głos zabrała Agata Koc, Przewodnicząca Rady Rodziców. Poprosiła ona Jego Ekscelencję Ks. Tadeusza Pikusa o poświęcenie i pobłogosławienie nowego sztandaru szkoły. Zaznaczyła, iż zadaniem zarówno szkoły, jak i rodziców jest wychowywanie dzieci i młodzieży w duchu wartości istotnych dla każdego Polaka, a którymi są Bóg, Honor, Ojczyzna i Nauka. Podkreśliła też, iż rodzice i wychowawcy będą starali się wywiązywać z obowiązków, jakie na nich spoczywają, aby młode pokolenie szło zawsze drogą prawdy, miłości i sprawiedliwości, zgodnie z nauką Jana Pawła II.
Po mszy świętej zebrani udali się do szkoły na dalszą część uroczystości. Kolejnym punktem święta było odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy, związanej z uroczystością nadania szkołom imienia Rotmistrza Pileckiego. Odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonał Janusz Niewiarowski – Prezes Koła Terenowego Sybiraków w Ciechanowcu, zaś poświęcił ją Jego Ekscelencja Ks. Biskup Tadeusz Pikus. Po tym uroczystym akcencie głos zabrał Dyrektor Eugeniusz Święcki. Podkreślił on, że dzisiejszy dzień jest też doskonałą okazją, aby dokonać oficjalnego otwarcia kompleksu boisk przy szkole. Zaznaczył, że nowe obiekty sportowe powstały przede wszystkim dzięki staraniom Starosty Powiatu Wysokomazowieckiego Bogdana Zielińskiego, Przewodniczącej Rady Powiatu Doroty Łapiak oraz całej Rady Powiatu Wysokomazowieckiego. To dzięki wsparciu organu prowadzącego szkołę, jakim jest Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem, udało się zrealizować w wyznaczonym czasie tę, jakże potrzebną całej społeczności szkolnej, inwestycję. Symbolicznym wyrazem oficjalnego otwarcia i oddania do użytku nowych obiektów sportowych był akt przecięcia wstęgi. Do dokonania tego aktu zaproszono: Jego Ekscelencję Ks. Tadeusza Pikusa - Biskupa Drohiczyńskiego, Ks. Dziekana Tadeusza Kryńskiego - Proboszcza Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu, Tadeusza Romańczuka - Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jolantę Ślusarską Rusiniak - Prezes Rządowego Centrum Legislacji, Jacka Boguckiego – Posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, Jerzego Leszczyńskiego - Marszałka Województwa Podlaskiego, Bogdana Zielińskiego – Starostę Powiatu Wysokomazowieckiego, Dorotę Łapiak - Przewodniczącą Rady Powiatu Wysokomazowieckiego, Leszka Gruchałę - Wicestarostę Powiatu Wysokomazowieckiego, Mirosława Reczkę - Burmistrza Ciechanowca, Eugeniusza Święckiego - Dyrektora ZSOiZ w Ciechanowcu, Agatę Koc - Przewodniczącą Rady Rodziców oraz Kamilę Cieśluk – Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego. Po przecięciu wstęgi Jego Ekscelencja Ks. Biskup Tadeusz Pikus dokonał także poświęcenia nowego boiska. Z okazji nadania imienia szkołom powstało też pamiątkowe popiersie Rotmistrza Witolda Pileckiego, którego autorem jest Michał Selerowski. Jego odsłonięcia dokonała Sybiraczka, Donata Olędzka, zaś poświęcił je Jego Ekscelencja Ks. Biskup Tadeusz Pikus.
Dalsza część uroczystości odbyła się w szkolnej hali sportowej. Rozpoczął ją Dyrektor Eugeniusz Święcki. Zaznaczył, że dzień 12 października 2018 r zapisze się w historii szkoły jako jeden z najważniejszych, gdyż to właśnie dziś szkoły wchodzące w skład ZSOiZ w Ciechanowcu otrzymają bardzo zaszczytne imię Rotmistrza Witolda Pileckiego. Stanie się on odtąd patronem Liceum Ogólnokształcącego, Technikum oraz Branżowej Szkoły I i II stopnia. Dyrektor podkreślił, iż wydarzenie to jest tym bardziej podniosłe, ponieważ przypada w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę oraz wpisuje się w przypadający w tym roku szkolnym jubileusz 75-lecia szkoły. Przypomniał także, że to właśnie dziś w całej Polsce pracownicy oświaty obchodzą Dzień Edukacji Narodowej. Wyraził też radość z faktu, że oprócz oczekiwanego przez społeczność szkoły nadania jej imienia Rotmistrza Witolda Pileckiego, placówka wzbogaciła się również o nowoczesny kompleks boisk wraz z bieżnią.
Dyrektor zaprosił też wszystkich zebranych na uroczystą, wyjazdową sesję Rady Powiatu Wysokomazowieckiego. Posiedzenie 34. sesji Rady Powiatu Wysokomazowieckiego rozpoczęła Przewodnicząca Dorota Łapiak. Na początku powitała ona wszystkich przybyłych gości. Następnie zaprezentowała program sesji. Jako pierwszy głos zabrał Starosta Bogdan Zieliński. Podkreślił on, iż przeżywana chwila jest wyjątkowa, również w kontekście pracy samorządu powiatowego. Zaznaczył, że władze powiatowe i prowadzone przez nie szkoły zawsze działały w imię tradycji narodowej, kultury naszej ojczyzny i wiary chrześcijańskiej. Za nadanie właściwego kierunku działaniom powiatu i ciężką pracę na jego rzecz Starosta podziękował swoim poprzednikom: Jackowi Boguckiemu, który pełnił funkcję pierwszego Starosty Powiatu Wysokomazowieckiego, Dorocie Łapiak, zajmującej wcześniej stanowisko Wicestarosty oraz Stefanowi Brzozowskiemu – Radnemu Powiatu w I kadencji. Starosta podkreślił także, że władzom powiatowym zawsze bliskie były tradycje narodowe i patriotyczne. Podejście to zaowocowało myślą o zmianie patrona ZSOiZ w Ciechanowcu. Starosta podziękował całej społeczności szkolnej za to, że na nowego patrona szkoły wybrała właśnie Rotmistrza Witolda Pileckiego.
Następnie głos zabrał Dyrektor Eugeniusz Święcki. Przedstawił on uzasadnienie wyboru patrona szkoły. Po prezentacji szeregu argumentów potwierdzających wielkość Rotmistrza Witolda Pileckiego oraz podkreśleniu faktu, iż jest on wspaniałym autorytetem i wzorcem zarówno dla uczniów, kadry pedagogicznej szkoły, jak i rodziców, dokonano odczytania uchwały i jej zatwierdzenia. Rada Powiatu Wysokomazowieckiego zgodnie z Ustawą o Systemie Oświaty podjęła uchwałę, która zniosła dotychczasowego patrona ZSOiZ w Ciechanowcu i nadała imię Rotmistrza Witolda Pileckiego trzem typom szkół wchodzących w skład zespołu: Liceum Ogólnokształcącemu, Technikum oraz Branżowej Szkole I i II stopnia.
Po zakończeniu sesji Przewodnicząca Dorota Łapiak podzieliła się z zebranymi swą refleksją związaną z historią nadania poprzedniego imienia szkole. Podkreśliła, że jako absolwentka ciechanowieckiego liceum jest szczęśliwa i dumna, iż patronem szkół wchodzących w skład placówki zostaje właśnie Rotmistrz Witold Pilecki.
Następnie głos zabrał Dyrektor Eugeniusz Święcki. Zaznaczył on, iż poczet sztandarowy ZSOiZ im. Jarosława Iwaszkiewicza służył szkole przez 37 lat, a obecna chwila jest historyczna, gdyż dawny sztandar będzie pożegnany i w asyście uczniów zostanie odprowadzony do Gabloty Pamięci.
Po ceremonii wyprowadzenia dotychczasowego sztandaru nadeszła pora na wprowadzenie i prezentację nowego symbolu szkoły.
Kolejnym, bardzo podniosłym punktem uroczystości było ślubowanie na nowy sztandar. W imieniu całej społeczności szkolnej złożyli je: Dyrektor Eugeniusz Święcki, Przewodnicząca Rady Rodziców Agata Koc, przedstawicielka Rady Pedagogicznej Sylwia Grzymała i reprezentanci uczniów liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły I i II stopnia. Akt ślubowania odczytała Wizytator Danuta Radwańska, przedstawiciel Podlaskiego Kuratora Oświaty w Białymstoku. Uczniowie, nauczyciele i rodzice ślubowali wierność tradycji narodowej, szacunek do języka i kultury ojczystej. Przyrzekali, że pracą, nauką i wychowaniem potwierdzą, że są pokoleniem patriotów i dochowają wierności sztandarowi szkoły. Zapewniali też, że będą dbać o dobre imię szkoły oraz stać na straży wartości wypisanych na sztandarze, jakimi są: Bóg, Honor, Ojczyzna oraz Nauka.
Po ślubowaniu poczet sztandarowy dokonał prezentacji nowego sztandaru, a zgromadzonych zapoznano z jego dokładnym opisem oraz symboliką.
Prowadzący uroczystość konferansjerzy: Maciej Moczulski i Andżelika Tryniszewska zaznaczyli też, że wyrazem szacunku i uznania dla honorowych gości oraz fundatorów sztandaru są pamiątkowe gwoździe, umieszczone zwykle na drzewcu. Z uwagi jednak na wielką hojność i dużą ilość darczyńców gwoździe wbijane były do pamiątkowego tablo, które zostanie wyeksponowane w gablocie obok sztandaru.
Do wbicia pamiątkowego i historycznego gwoździa zaproszono: Jego Ekscelencję Ks. Tadeusza Pikusa - Biskupa Drohiczyńskiego, Ks. Dziekana Tadeusza Kryńskiego - Proboszcza Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu, Jolantę Ślusarską Rusiniak – Prezes Rządowego Centrum Legislacji, Tadeusza Romańczuka - Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jacka Boguckiego - Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Bogdana Zielińskiego – Starostę Powiatu Wysokomazowieckiego, Dorotę Łapiak - Przewodniczącą Rady Powiatu Wysokomazowieckiego, Leszka Gruchałę - Wicestarostę Powiatu Wysokomazowieckiego, Jerzego Leszczyńskiego - Marszałka Województwa Podlaskiego, Eugeniusza Święckiego - Dyrektora ZSOiZ w Ciechanowcu, Mirosława Reczkę - Burmistrza Ciechanowca, Agatę Koc - Przewodniczącą Rady Rodziców oraz Kamilę Cieśluk – Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego
Na apel ufundowania sztandaru odpowiedziało wiele prywatnych osób i instytucji. Do wbicia pamiątkowych gwoździ zaproszono: Adama Anastaziuka – absolwenta z r. 1969, Państwa Agatę i Tadeusza Koców – Przewodniczącą Rady Rodziców z mężem, Państwa Alinę i Jana Steciów – absolwentkę z r. 1965 i absolwenta z r. 1960, Artura Bojara - nauczyciela ZSOiZ w Ciechanowcu, Andrzeja Górskiego – absolwenta z r. 1978, lekarza, Andrzeja Przystupę – absolwenta z r. 1969, lekarza, Andrzeja Steć – absolwenta z r. 1969, Bartłomieja Rusiniaka – absolwenta z r. 2018, Danutę Kulczakiewicz-Piotrowską – absolwentkę z r. 1962, Donatę Olędzką – Sybiraczkę, Państwa Dorotę i Kazimierza Koców – absolwentkę z r. 1985 z mężem, Państwa Dorotę i Lucjana Budlewskich – absolwentkę z r. 1983 z mężem, Edwarda Fabisiaka – absolwenta z r. 1964, Państwa Elżbietę Zofię i Władysława Krzyżanowskich – Burmistrza Ostrowi Mazowieckiej w latach 2010-2014, Dyrektora szpitala w Ostrowi Mazowieckiej, absolwenta z r. roku 1960 z małżonką, Państwa Grażynę i Eugeniusza Święckich - absolwentów z r. 1980, Dyrektora i nauczyciela ZSOiZ w Ciechanowcu, Państwa Grażynę i Bogdana Uszyńskich – nauczyciela ZSOiZ w Ciechanowcu w latach 1972-1991 z małżonkiem, Grażynę Kominek – absolwentkę szkoły, członkinię Rady Programowej TVP Kraków, Helenę Dołęgowską – prezes Banku Spółdzielczego w Ciechanowcu, Helenę Marszaluk- Radzewicz – absolwentkę z r. 1963, Ks. Henryka Polaka - absolwenta z r. 1978, płk. kapelana Wojska Polskiego, Państwa Jadwigę i Jana Koców – Skarbnik Urzędu Miasta i Gminy Ciechanowiec wraz z mężem, Janusza Kulczakiewicza – absolwenta z r. 1966, Jana Stanisława Piętkę – Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Klukowie, Jolantę Rusiniak – absolwentkę z r. 1978, Prezes Rządowego Centrum Legislacji, Kamilę Urszulę Szczęsną-Denysiuk – absolwentkę z r. 1994, właścicielkę sali bankietowej „Szczęsny” w Ciechanowcu, Kazimierza Poniatowskiego – absolwenta z r. 1968, Państwa Krystynę i Andrzeja Olędzkich - absolwentkę szkoły z mężem, Krzysztofa Kraszewskiego – absolwenta z r. 1974, profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, Lecha Chochlewa - absolwenta z r. 1963, właściciela apteki w Ciechanowcu, Lecha Małyskę - absolwenta z r. 1964, Lucynę Lubowicką – absolwentkę z r. 1959, Małgorzatę Tenderendę - absolwentkę z r. 1982, Mieczysława Kiliszka – nauczyciela ZSOiZ w Ciechanowcu w latach 1987-2005, Mirosława Reczkę – absolwenta z r. 1982, Burmistrza Ciechanowca, Rajmunda Mariana Gierosa – absolwenta z r. 1977, Romualda Tkaczuka -– absolwenta z r. 1964, Prezesa Gminnej Spółdzielni w Ciechanowcu, Stanisława Zarębę – absolwenta z r. 1971, lekarza, Stanisława Goździeniaka - absolwenta z r. 1959, Teresa Helenę Gawryś – absolwentkę z r. 1981 , Ks. Walentego Wojtkowskiego – absolwenta z r. 1978, Wiktora Wojtkowskiego – absolwenta z r. 1980 oraz absolwentów z r. 2018 - klasy III A LO i VI OSSP – wraz z wychowawcą, Michałem Selerowskim.
Po wbiciu pamiątkowych gwoździ głos zabrał ponownie Dyrektor Eugeniusz Święcki. Złożył on serdeczne podziękowania wszystkim fundatorom sztandaru: instytucjom, przedsiębiorstwom, organizacjom i osobom prywatnym. Podkreślił, iż pomoc oraz udzielone wsparcie utwierdza w przekonaniu, że w służbie na rzecz edukacji można liczyć na pomoc tak licznego grona przyjaciół. Następnie Dyrektor poprosił o zabranie głosu Starostę Bogdana Zielińskiego.
W wystąpieniu Starosty znalazły się życzenia związane ze zbliżającym się Dniem Edukacji Narodowej. Podkreślił on, że uroczystość ta pięknie wpisuje się w jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz w zbliżające się rocznice 75-lecia szkoły i 20-lecia Powiatu Wysokomazowieckiego. Zaznaczył też, że wielkie zasługi dla rozwoju ZSOiZ w Ciechanowcu należy przypisać Posłowi Jackowi Boguckiemu, Minister Jolancie Ślusarskiej-Rusiniak oraz Marszałkowi Jerzemu Leszczyńskiemu. Wskazał również, że najwięcej dla szkoły zrobił jednak jej gospodarz, Dyrektor Eugeniusz Święcki, który przez 16 lat pełnienia tej funkcji pracował bardzo ciężko, dbając zarówno o właściwą bieżącą pracę, jak też podejmując różnorodne inicjatywy. Za te działania uhonorowano Dyrektora Eugeniusza Świeckiego Nagrodą Starosty Powiatu Wysokomazowieckiego.
Starosta podkreślił także wielką wartość pracy nauczycieli, wychowawców, pracowników i dyrektorów prowadzonych przez Powiat Wysokomazowiecki szkół. Jako podziękowanie za szczególny trud włożony w pracę na rzecz szkoły wręczył on także Nagrody Starosty Wysokomazowieckiego. Przyznano je najlepszym dyrektorom i nauczycielom szkół prowadzonych przez Powiat Wysokomazowiecki.
Po rozdaniu nagród głos zabrał płk Michał Fałat. Poinformował on o przyznaniu odznak i medali związanych ze 100-leciem niepodległości. Odznakę otrzymały szkoły: Liceum Ogólnokształcące, Technikum i Branżowa Szkoła I i II stopnia, a dekoracji na sztandar dokonał płk Robert Edelwajn. Medalem 100 Lat Niepodległości uhonorowano również Starostę Bogdana Zielińskiego. Za zasługi dla Stowarzyszenia Dam i Kawalerów Orderu Św. Stanisława odznaczono z kolei Barbarę Pełszyk, Elżbietę Sikoń, Cecylię Szmurło i Grażynę Święcką. Ceremonii dekoracji dokonali Jego Ekscelencja Ks. Biskup Tadeusz Pikus i kpt. Wiesław Fleszar. Kolejne odznaczenia zostały przyznane przez Ligę Obrony Kraju za wybitne zasługi na rzecz tej organizacji. Złotym medalem uhonorowano Dyrektora Eugeniusza Święckiego, Arkadiusza Kendzierskiego i Arkadiusza Świętochowskiego, srebrnym - Wojciecha Cieszkowskiego, Łukasza Godlewskiego, Monikę Ilczuk, Michała Selerowskiego i Katarzynę Rostkowską, a brązowym - Artura Bojara, Magdalenę Kujawską i Jacka Pietkiewicza. Ceremonii dekoracji dokonali mjr Lucjan Grel i płk Michał Fałat.
Ważnym akcentem uroczystości było również wystąpienie Lecha Samulskiego - Wiceprezesa Zarządu Banku Spółdzielczego w Ciechanowcu. Prezes przyłączył się do składanych życzeń i gratulacji. Przekazał także informację o ufundowaniu przez bank kolejnego stypendium dla wybitnie uzdolnionego ucznia ciechanowieckiej szkoły. W tym roku Stypendium Prezesa Banku Spółdzielczego w Ciechanowcu przyznano Kamili Cieśluk z kl. IIIa. Z kolei o ufundowaniu przez chcącego zachować anonimowość darczyńcę specjalnego stypendium dla pochodzącej z Gruzji Inesy Muladze, uczennicy kl. Ib poinformował Dyrektor Eugeniusz Święcki.
Następnie przyszła pora na część artystyczną. Rozpoczęła się ona pokazem musztry paradnej, zaprezentowanym przez uczniów klas wojskowych. Po tym nagrodzonym wielkim brawami występie młodzi artyści, pracujący pod kierunkiem Moniki Ilczuk i Jolanty Koziarskiej, zaprezentowali poruszającą historię życia Rotmistrza Witolda Pileckiego. Całość wzbogacona była scenami z życia patrona szkoły oraz utworami muzycznymi dotyczącymi zarówno jego osoby, jak i czasów, w których żył. Występ bardzo podobał się zgromadzonym i poruszył ich do głębi, czego dowodem były długie, w pełni zasłużone owacje na stojąco. Warto podkreślić, iż na potrzeby tego spektaklu powstał specjalny utwór muzyczny pt. „Przesłanie Rotmistrza Pileckiego”. Autorami tej kompozycji są Monika Ilczuk i Łukasz Kloc.
Po części artystycznej głos zabrali ponownie prowadzący. Podziękowali oni za wszystkie miłe słowa skierowane pod adresem placówki. W imieniu całej społeczności uczniowskiej wyrazili też wdzięczność za tak wspaniały dar, jakim jest sztandar. Podziękowali również wszystkim gościom za uświetnienie uroczystości swoją obecnością. Słowa wdzięczności skierowali też pod adresem sponsorów, dzięki którym piątkowe święto mogło się odbyć. Serdecznie podziękowali także nauczycielom za wkład pracy włożony w przygotowanie historycznej uroczystości, która zdarza się tylko raz w życiu szkoły. Poprosili również Dyrektora Eugeniusza Święckiego o zabranie głosu.
Dyrektor podziękował jeszcze raz wszystkim gościom za obecność w tak ważnym dla szkoły dniu. Słowa podziękowania skierował do wszystkich, którzy wspierają szkołę i zaangażowali się w zorganizowanie tej niezwykle ważnej uroczystości. Szczególnie ciepłe słowa skierował pod adresem pracowników obsługi, kadry pedagogicznej i uczniów szkoły. Podziękował im za solidną pracę, odpowiedzialność i piękną postawę. Dyrektor zaznaczył, iż dzięki wspólnemu działaniu Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu to placówka ucząca szacunku do tradycji, umiłowania Ojczyzny, wychowująca w duchu tolerancji i otwartości.
Poprosił także przybyłych gości o zabranie głosu. Jako pierwszy do zebranych przemówił Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego. Pogratulował on społeczności szkolnej zarówno samej uroczystości, jak i wyboru patrona. Podziękował także, że mógł wspólnie przeżyć tę piękną chwilę. Podkreślił również wagę tego wydarzenia zarówno w życiu Ciechanowca, jak też powiatu i regionu. Podziękował też wszystkim, którzy wspierają naszą „małą ojczyznę”. Marszałek przekazał szkole prezent w postaci zestawu piłek do gry na nowym boisku.
Kolejnym gościem, który zechciał zabrać głos, był Poseł Jacek Bogucki. Zwracając się do uczniów, zaznaczył, że wybór takiego patrona to zarówno zaszczyt, jak i wielkie zobowiązanie. Pogratulował też Dyrektorowi, wskazując, że to właśnie za jego kadencji szkoła tak bardzo zmieniła się na lepsze i przekazał na jego ręce prezent – pamiątkę związaną ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę.
Do zgromadzonych skierował też swoje słowa Burmistrz Ciechanowca, Mirosław Reczko. Serdecznie podziękował on Dyrekcji, nauczycielom i uczniom za niezwykłe przeżycie. Pogratulował zarówno wyboru Patrona, jak również momentu, w którym ta zmiana następuje. Wyraził nadzieję, że dzięki temu młodzież będzie chętniej poznawać naszą narodową, również lokalną, historię i szukać bohaterów na miarę Rotmistrza Witolda Pileckiego. Zaznaczył także, że we współpracy z duchownymi przygotowano specjalną pamiątkę, która pięknie wpisuje się w przeżywany właśnie przez Polaków czas jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę.
Głos zabrała również Wizytator Danuta Radwańska. W imieniu Podlaskiego Kuratora Oświaty podziękowała za zaproszenie. Zaznaczyła, iż uroczystość jest bardzo piękna i bogata w treści. Przekazała też serdeczne życzenia związane z Dniem Edukacji Narodowej.
W imieniu młodzieży przemówiła Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Kamila Cieśluk. W jej wystąpieniu nie zabrakło serdecznych życzeń pod adresem nauczycieli, pedagogów i wychowawców oraz pracowników szkół i placówek oświatowych z terenu całego powiatu, księży oraz przedstawicieli władz oświatowych. Muzycznym upominkiem od wspólnoty uczniowskiej okazała się z kolei piękna piosenka „Wyśpiewać chcemy Wam życzenia”, wykonana przez szkolny chór.
Po tym miłym akcencie głos zabrał Dyrektor Eugeniusz Święcki. Jeszcze raz w imieniu całej społeczności szkolnej podziękował wszystkim za uświetnienie tej historycznej chwili swoją obecnością. Wyraził też wdzięczność za życzenia i listy gratulacyjne, które wpłynęły do szkoły. Podkreślił, iż świadomość tego, że tak wiele osób i instytucji wspiera, zarówno słowami, jak i życzliwą aprobatą dla działań, jest inspiracją i bodźcem do jeszcze lepszej i skuteczniejszej pracy.
Na zakończenie uroczystości Dyrektor zaprosił wszystkich gości do obejrzenia ekspozycji poświęconej postaci Rotmistrza Witolda Pileckiego oraz przygotowywanej przez nauczycieli historii wystawy, dotyczącej Ciechanowca w latach 1918 – 1920 i powstającej w ramach realizowanego w szkole projektu „Niepodległa”. Po oficjalnej części szkolnego święta zebrani goście udali się na uroczysty obiad.
(ZSOiZ w Ciechanowcu)