ziarnomax

Rolwit

hr studio

Mięsny Zakątek

openmed2015b

Ciechanowiec: Rycerze, pokazy i wielka bitwa na 14. Zajeździe Wysokomazowieckim

Ciechanowiec: Rycerze, pokazy i wielka bitwa na 14. Zajeździe Wysokomazowieckim

stomadica wysokie mazowieckie

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu zaprasza serdecznie na wydarzenie pn. 14. Zajazd Wysokomazowiecki, które odbędzie się 14 lipca 2024 r. na terenie Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły redakcje: WysokoMazowiecki24, Podlasie24, Radio Białystok, Kurier Podlaski oraz KRP.

W 2024 r. przypada 760 rocznica bitwy stoczonej między Jaćwingami a Polakami pod Brańskiem. Historycy podkreślają znaczenie tej batalii dla dalszych losów regionu później znanego jako Podlasie. W 1264 r. książę krakowski Bolesław Wstydliwy na czele hufców małopolskich wyruszył na wyprawę zbrojną przeciwko pogańskim Jaćwingom. Ten wojowniczy lud zamieszkujący m.in. północną część obecnego województwa podlaskiego, wielokrotnie urządzał łupieskie rajdy na tereny księstw polskich. W odwecie za nie Bolesław Wstydliwy wyprawił się przeciwko bałtom. Do starcia doszło pod Brańskiem i zakończyło się druzgocącą klęską Jaćwingów, którzy przez długi czas nie byli w stanie organizować łupieskich najazdów. Chcąc upamiętnić ten dziejowy epizod Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu wraz z Towarzystwem Naukowym Societas Scientiarum Klukoviana et Jablonovianae i wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Wysokie Mazowieckiem organizuje czternastą odsłonę Zajazdu Wysokomazowieckiego.

Wydarzenie odbędzie się 14 lipca 2024 r. Rozpocznie je uroczysta msza święta. Wydarzenie przyjmie formę rekonstrukcji historycznej z udziałem wolontariuszy i członków grup rekonstrukcyjnych. W programie imprezy znajdą się pokazy walk turniejowych, woltyżerki, elementów taktyki i posługiwania się średniowieczną bronią. Nie zabraknie również prezentacji mody oraz tańców z epoki. Uczestnicy wydarzenia będą mogli zapoznać się z elementami polskiej kultury dworskiej oraz jaćwieskiej Dodatkową atrakcją będą pokazy sokolnicze i żonglerki chorągwiami. Na najmłodszych uczestników 14 Zajazdu Wysokomazowieckiego będą czekały różnego rodzaju warsztaty, gry i zabawy o tematyce historycznej.

Kulminacyjnym punktem 14 Zajazdu Wysokomazowieckiego będzie inscenizacja bitwy pod Brańskiem stoczonej między wojskami polskimi i jaćwieskimi. Weźmie w niej udział ok. 70 rekonstruktorów zarówno konnych jak i pieszych. Na zakończenie imprezy odbędzie się spektakl pt. „Chory z urojenia” w wykonaniu teatru Parabuch z Warszawy.

cc245364758743

© 2024 Wysokomazowiecki24. Projekt i wdrożenie Kamaxmedia Karol Maksimczuk