Unikatowy nagrobek z gminy Ciechanowiec oficjalnie zabytkiem [foto]

Unikatowy nagrobek z gminy Ciechanowiec oficjalnie zabytkiem [foto]

BS w Wysokiem Mazowieckiem

Nagrobek Emilii z Kobylskich Smorczewskiej oraz jej córki Walentyny, znajdujący się na cmentarzu przykościelnym w Winnej-Poświętnej w gminie Ciechanowiec, został oficjalnie wpisany do rejestru zabytków województwa podlaskiego. Decyzję w tej sprawie podjął Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Adam Musiuk.

Zabytkowy nagrobek, powstały po 1849 roku, reprezentuje styl klasycystyczny i ma formę steli zwieńczonej akroterionami. Wyróżnia się wyjątkowo wysokim poziomem artystycznym, poczynając od precyzyjnie obrobionego kamienia, przez ozdobne liternictwo, aż po intrygującą scenę figuralną, która stanowi centralny element kompozycji.

Szczególną uwagę zwraca płaskorzeźba przedstawiająca uścisk dłoni, który w sztuce sepulkralnej symbolizuje miłość, wierność oraz nadzieję na ponowne spotkanie po śmierci. Ten motyw może być interpretowany jako zetknięcie się dwóch światów – boskiego i ziemskiego – lub jako pożegnanie z nadzieją na wieczne zjednoczenie.

Na nagrobku widoczne są również dwa herby szlacheckie: Kościesza, należący do rodu Kobylskich, oraz Rawicz, kojarzony z rodziną Smorczewskich. Obecność tych herbów, jak również wysoka jakość wykonania i użyty materiał, sugerują, że Emilia i jej mąż Kajetan Smorczewski należeli do zamożnych i wpływowych osób w ówczesnym społeczeństwie regionu.

Adam Musiuk, Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków, podkreśla: "Wpisanie nagrobka do rejestru zabytków to nie tylko akt ochrony prawnej, ale również uznanie jego wartości historycznej, artystycznej i naukowej. Jego wyjątkowość polega nie tylko na formie i detalach wykonania, lecz także na kontekście historycznym – jest bowiem częścią większej opowieści o miejscowości, parafii i dawnych mieszkańcach tego regionu."

foto: WUOZ w Białymstoku

© 2024 Wysokomazowiecki24. Projekt i wdrożenie Kamaxmedia Karol Maksimczuk