Agrocentrum skup kukurydzy

hr studio

Mięsny Zakątek

openmed2015b

Pielgrzymka chóru parafialnego z Czyżewa [foto]
foto: organizatorzy

Pielgrzymka chóru parafialnego z Czyżewa [foto]

BS w Wysokiem Mazowieckiem

22 września 2018 r. członkowie parafialnego chóru w Czyżewie, pod przewodnictwem ks. dziekana Eugeniusza Sochackiego, wzięli udział w pielgrzymce pod sztandarem Niepodległej w 100 rocznicę odzyskania bytu narodowego.

Pierwszym punktem trasy pielgrzymkowej była parafia w Osowcu, gdzie proboszczem jest ks. Krzysztof Szakiel, do niedawna wikary w czyżewskiej parafii. Osowiec, to także twierdza ze wspaniałym muzeum i eksponatami wojennymi z początków XXw. Duże wrażenie robi ogrom budowli fortyfikacyjnych. Chórzyści odwiedzili również kamienny zamek położony ok kilometra od Twierdzy Osowiec, a zbudowany własnymi rękoma przez poetę Stanisława Bałdygę.

Na trasie pielgrzymkowej znalazła się również parafia o. Pio w Grajewie, gdzie gospodarzy ks. Dariusz Gosk, również do niedawna wikary w parafii czyżewskiej. Radości powitania nie było końca. Chórzyści byli mocno zainteresowani opowieścią ks. Dariusza o pracy i wysiłkach związanych z budową nowopowstałego budynku kościoła.

Dalsza parafia na mapie marszruty pielgrzymkowej to parafia w Burzynie. W pamięć zapadły wspaniałe witraże w oknach świątyni i nie mniej imponujący metaliczny ołtarz główny. Tu proboszczem jest ks. A. Mierzejewski, jeszcze parę lat temu kapłan w dekanacie Czyżew.

Po drodze odwiedzono również parafię w Wąsoszu, gdzie proboszczem jest ks. M. Malinowski. Z miejscowością związana jest persona Rejtana, pierwowzoru dla postaci z Sienkiewiczowskiej powieści.

Ostatni przystanek na szlaku pielgrzymkowym był wybitnie patriotyczny – Strękowa Góra, Polskie Termopile. Tu 42 tysięczna armia niemiecka uzbrojona w ciężki sprzęt wojskowy (m.in. 360 czołgów) została powstrzymana przez 720 polskich obrońców(liczebność czołgów - 0). Wzruszenie odejmowało mowę. Czyn kpt. Raginisa, który przed bitwą zaprzysiągł nie oddać miejsca za cenę życia jest jedną z piękniejszych kart w dziejach narodu polskiego. Jakżeż inaczej brzmi hymn śpiewany w takim miejscu. Chwała BOHATEROM.

(Organizatorzy)

© 2024 Wysokomazowiecki24. Projekt i wdrożenie Kamaxmedia Karol Maksimczuk