10.04.2019 r. dźwiękiem syreny alarmowej o godz. 8:41 rozpoczęła się w Urzędzie Miejskim w Czyżewie uroczystość upamiętnienia 96 ofiar katastrofy samolotu lecącego w 2010 r. na obchody 70. rocznicy mordu katyńskiego. Zginęli wówczas wszyscy znajdujący się na pokładzie samolotu najwybitniejsi przedstawiciele polskich środowisk politycznych, wojskowych, kulturalnych i społecznych na czele z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim – Honorowym Obywatelem Gminy i jego małżonką Marią Kaczyńską.
Po przeszywającym wnętrze sygnale syreny, Burmistrz Anna Bogucka przypomniała odczucia Polaków w tamtym pamiętnym dniu, gdy przeżywaliśmy wspólnie żałobę, gdy całe społeczeństwo było zjednoczone i łączyło się w bólu.
Po wystąpieniu Pani Burmistrz odczytane zostały nazwiska wszystkich osób, które zginęły w tej największej od zakończenia II wojny światowej katastrofie narodowej i osoby te zostały uczczone minutą ciszy. Następnie delegacje Rady Miejskiej i Urzędu Miejskiego, związku sybiraków oraz czyżewskich szkół złożyły wiązanki kwiatów pod pamiątkową tablicą Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Ksiądz kanonik Eugeniusz Sochacki odmówił modlitwę w intencji ofiar i wszyscy zgromadzeni udali się pod dęby pamięci posadzone w rocznicę tragedii aby tam zapalić znicze i pochylić się w zadumie nad zmarłymi.
Ponadto w Muzeum Ziemi Czyżewskiej zorganizowana została wystawa poświęcona 9 rocznicy Katastrofy Smoleńskiej.
(UM w Czyżewie)