W hołdzie tym, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej – Żołnierzom Wyklętym - delegacje z Urzędu Miejskiego, Rady Miejskiej w Czyżewie, przedstawiciele Koła NSZ w Czyżewie oraz szkół z terenu Gminy Czyżew złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod Pomnikiem Niepodległości w Czyżewie oraz pomnikiem obrońców Ojczyzny przy Rondzie Narodowych Sił Zbrojnych w Dąbrowie Wielkiej.
Kontynuacją gminnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych była projekcja filmu „ Historia Roja” - pierwszego filmu fabularnego o Żołnierzach Wyklętych w Gminnym Ośrodku Kultury w Czyżewie. Projekcję poprzedzał wstęp artystyczny w wykonaniu uczniów ZSOiZ im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Czyżewie przygotowanych przez p. Dariusza Zdrojewskiego oraz p. Przemysława Wasilewskiego, członka Koła NSZ w Czyżewie.
Jak informuje Urząd Miejski w Czyżewie: - Żołnierzami Wyklętymi nazwano uczestników powojennej konspiracji przeciwko narzuconym przez Sowietów władzom Polski Ludowej. Wielu z nich było bohaterami walk z niemieckim okupantem podczas II wojny światowej. Łączyła ich niezgoda na podporządkowanie Polski i Polaków reżimowi pochodzącemu z obcego nadania, odwaga, by stanąć do walki oraz tragiczne losy: pozbawienie wolności, nierzadko tortury i śmierć z rąk przedstawicieli aparatu władzy. Wszyscy zostali też skazani na zapomnienie, niejednokrotnie pochowani w masowych grobach, pod osłoną nocy, wymazani z kart historii bądź szkalowani przez komunistyczną propagandę. Wiele lat upłynęło zanim środowiska kombatanckie, liczne organizacje patriotyczne, a przede wszystkim rodziny doczekały się dnia poświęconego pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzięki podjętym wcześniej przez ś. p. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego staraniom w 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
foto: UM w Czyżewie