Rolwit

hr studio

wmjsr022024

Mięsny Zakątek

openmed2015b

Zerwane więzadło ACL – przyczyny, objawy i leczenie

Zerwane więzadło ACL – przyczyny, objawy i leczenie

stomadica wysokie mazowieckie

PŁATNY ARTYKUŁ PARTNERA PORTALU

Więzadło krzyżowe przednie, znane jako więzadło ACL, to bardzo ważna struktura anatomiczna w stawie kolanowym. Jego uszkodzenie może prowadzić do znacznego ograniczenia funkcji stawu i długotrwałych problemów. Kiedy może dojść do uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego i jak wygląda leczenie?

Więzadło krzyżowe przednie (ACL) łączy kość udową z piszczelową, zapewniając stabilizację stawu kolanowego. ACL gra istotną rolę w zapobieganiu nadmiernemu ruchowi przesuwnemu między kością udową i piszczelową. Jest to szczególnie ważne podczas wykonywania ruchów skrętnych i skokowych. Naciągnięte więzadła w kolanie powodują ból i wymagają wizyty u lekarza. Co warto wiedzieć o uszkodzeniu więzadła krzyżowego przedniego?

Jakie są przyczyny zerwania więzadła krzyżowego ACL?

Więzadło kolanowe ACL nie jest zbyt elastyczne, dlatego łatwo może dojść do jego uszkodzenia. Naderwane więzadło krzyżowe często jest wynikiem kontuzji sportowych. Skoki, biegi oraz kontakt z innymi graczami w sportach, takich jak piłka nożna czy koszykówka, mogą prowadzić do zerwania więzadła stawu kolanowego. Częstą przyczyną jest też nagła zmiana kierunku ruchu, szczególnie gdy stopa jest przytwierdzona do podłoża. Może to wywierać ogromne obciążenie na więzadło ACL i powodować zerwanie więzadła w kolanie. Również urazy bezpośrednie, na przykład powstałe w wyniku wypadku samochodowego, często powodują zerwanie więzadła krzyżowego przedniego.

Jakie są objawy zerwania ACL?

Objawy zerwania ACL są trudne do przeoczenia. Poza bólem uszkodzeniu ACL często towarzyszy dźwięk trzasku. Do objawów należą:

  • Nagły ból w stawie kolanowym, często występujący podczas urazu. 

  • Obrzęk wokół stawu kolanowego, który może być związany z krwawieniem wewnątrzstawowym. 

  • Uczucie niestabilności lub luzów w stawie kolanowym, szczególnie podczas próby skrętu lub ruchów bocznych. 

  • Trudności w pełnym wyprostowaniu lub zgięciu kolana.

Jak leczyć zerwane więzadło ACL?

Leczenie zerwanego ACL może obejmować zarówno leczenie zachowawcze, jak i chirurgiczne, w zależności od stopnia uszkodzenia i aktywności pacjenta. W przypadku zaawansowanego urazu, zwłaszcza u młodszych, aktywnych osób, konieczna może być rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego za pomocą zabiegu chirurgicznego. Istotnym elementem rekonwalescencji jest też fizjoterapia. Pomaga ona wzmocnić staw kolanowy, poprawić stabilność stawu oraz przywrócić pełen zakres ruchu.

Zerwane więzadło ACL to poważna kontuzja, która może znacznie ograniczyć aktywność fizyczną i jakość życia pacjenta. Nie należy więc lekceważyć objawów i od razu udać się do lekarza, aby podjąć właściwe leczenie.

© 2024 Wysokomazowiecki24. Projekt i wdrożenie Kamaxmedia Karol Maksimczuk