wsa935x100

zebrowski2

primator202108

openmed2015b

Znasz nasze wszystkie wysokomazowieckie koła? Jeśli nie, koniecznie poznaj je… KGW Kulesianki w Kuleszach Kościelnych
Znasz nasze wszystkie wysokomazowieckie koła? Jeśli nie, koniecznie poznaj je… KGW Kulesianki w Kuleszach Kościelnych

Znasz nasze wszystkie wysokomazowieckie koła? Jeśli nie, koniecznie poznaj je… KGW Kulesianki w Kuleszach Kościelnych

Zapraszamy do lektury kolejnego artykułu z cyklu "Znasz nasze wszystkie wysokomazowieckie koła? Jeśli nie, koniecznie poznaj je…". Tym razem, wspólnie z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, prezentujemy Koło Gospodyń Wiejskich Kulesianki w Kuleszach Kościelnych.

Koło Gospodyń Wiejskich Kulesianki w Kuleszach Kościelnych: 

Koło Gospodyń Wiejskich "Kulesianki" w Kuleszach Kościelnych powstało wiosną w 2011 r. Był to czas kiedy ilość Kół Gospodyń Wiejskich można było policzyć na palcach jednej ręki. O jakichkolwiek dofinansowaniach w tamtym czasie nikt nawet nie marzył. Wieloletnie funkcjonowanie Koła zawdzięczamy naszym wspaniałym członkom. Razem tworzymy piękną historię. Tu liczy się współpraca, integracja i szacunek do regionalnej tradycji.

W maju 2021 roku "Kulesianki" obchodziły okrągłą 10 - tą rocznicę istnienia. W chwili obecnej Koło liczy 35 osób głównie są to kobiety i dwóch mężczyzn o różnorodnych zainteresowaniach i umiejętnościach. Smacznie gotują, pieką, malują, szyją, śpiewają, tańczą, a nawet piszą wiersze...

Wycieczki, projekty, warsztaty, konkursy, a od niedawna, w 2019 roku powstał zespół muzyczno-wokalny "Kulesianki Band". W jego skład wchodzą w większości członkowie Koła Gospodyń Wiejskich. Obecnie zespół liczy 10 osób. Jego filarem jest grupa wokalna 6 wokalistek oraz 4 instrumentalistów.  Zespół wzbogaca wciąż swój repertuar w pieśni ludowe, biesiadne I okolicznościowe. Muzyczne spotkania na próbach i występach dają wiele radości, są doskonałą terapią, integrują grupę, pozytywnie nastrajają do pracy na rzecz lokalnego środowiska. Zespół prezentuje się na Festynie Św. Bartłomieja, czyli dożynkach gminnych, jak również na imprezach okolicznościowych takich jak: Dzień Babci i Dziadka , Dzień Kobiet czy też wspólnym kolędowaniu. Ostatni występ zespołu miał miejsce na Koncercie Kolęd w naszej Świetlicy Wiejskiej.

Ponad 10 lat istnienia Koła to wiele spotkań, zorganizowanych imprez, niezliczona ilość wydarzeń, w których ,,Kulesianki’’ brały czynny udział.

KGW "Kulesianki" na przełomie ostatnich dwóch lat zorwanizowało:

 • potańcówkę w stylu lat 20 – tych,
 • bal karnawałowy
 • bal sylwestrowy
 • bal andrzejkowy
 • spotkania opłatkowe

Koło Gospodyń Wiejskich "Kulesianki" uczestniczyło w:

 • konkursie "Podlaski Przepis" organizowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Białymstoku,
 • nagraliśmy filmik ze świątecznymi życzeniami Bożonarodzeniowymi z propozycją swoich dań wigilijnych,
 • projekcie "Ulubione dania Jana Pawła II przyrządzają mieszkańcy Powiatu Wysokomazowieckiego",
 • konkursie "Wielkanocna Rewia Palm i Koszyczków "- Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Podlaskiego,
 • konkursie na tradycyjną ozdobę Wielkanocną w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego,
 • konkursie "Bitwa Regionów" - nagranie filmiku z daniem regionalnym oraz prezentacją koła,
 • projekcie Słodkości Powiatu Wysokomazowieckiego.

Oprócz udziału w konkursach oraz w projektach KGW "Kulesianki" korzystają z warsztatów dbających o poprawną pielęgnację skóry podkreślającą ich urodę, bo kobieta zadbana to kobieta wartościowa.

Spotkania koła mają przeważnie charakter tematyczny takie jak np.: dania z ziemniaka, potrawy z dyni, lepienie pierogów czy też tradycja kiszenia kapusty.

Z okazji dziesięciolecia istnienia Koła zorganizowaliśmy wycieczkę do Krynicy Morskiej i Fromborka, a jesienią wybraliśmy się na Kabaret Moralnego Niepokoju do Białegostoku

Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Wysokiem Mazowieckiem Grzegorz Żochowski: - Członkowie Koła Gospodyń Wiejskich "Kulesianki" mają wiele talentów: bardzo smacznie gotują, pieką pyszne ciasta, szydełkują, śpiewają na ludową nutę. Są to osoby posiadające mnóstwo ciekawych pomysłów i zapału do pracy. Panie i Panowie mają jeszcze jedną wspaniałą cechę – swoją życzliwością, uśmiechem i otwartością potrafią zjednać sobie sympatią wszystkich, wokół których się pojawią. Cieszę się że tak artystyczne dusze wzbogacają swoją osobowością nasz powiat, mam nadzieję że będziecie obchodzić jeszcze wiele jubileuszy.

foto: materiały promocyje ARiMR

© 2010 Wysokomazowiecki24. Projekt i wdrożenie Kamaxmedia Karol Maksimczuk