Rolwit

reklama partneragd

hr studio

wmjsr022024

Mięsny Zakątek

openmed2015b

Para wodna – jedno z najważniejszych mediów w przemyśle i energetyce

Para wodna – jedno z najważniejszych mediów w przemyśle i energetyce

stomadica wysokie mazowieckie

ARTYKUŁ REKLAMOWY PARTNERA PORTALU

Pomimo faktu, że wiek pary przeminął wiele lat temu, wraz z parowcami czy lokomotywami parowymi, para wodna nie straciła na znaczeniu w przemyśle i energetyce. Wciąż służy ona między innymi do wytwarzania energii elektrycznej w elektrowniach czy ogrzewania urządzeń przemysłowych; jest wtedy określana mianem pary energetycznej. Wykorzystywana jako nośnik ciepła w procesach przemysłowych, bierze udział w farbowaniu tkanin, ich praniu czy formowaniu wyrobów z tworzyw sztucznych - poruszając te kwestie, mówi się o parze technologicznej. Natomiast para czysta jest wykorzystywana jest między innymi w przemyśle farmaceutycznym; służy bowiem do sterylizacji zbiorników oraz urządzeń procesowych. Powyższe przykłady pokazują, jak wielkie znaczenie w życiu człowieka XXI wieku ma para wodna.

Poznaj trzy rodzaje pary wodnej w zależności od temperatury i ciśnienia

Parę wykorzystywaną jako źródło ciepła czy napędu w wielu procesach przemysłowych dzieli się na trzy rodzaje – w zależności od temperatury i ciśnienia. Formy pary są używane do różnych zastosowań, przez co wymagają odpowiedniego doboru węża. Warto więc je poznać, by później móc zapewnić właściwy transfer pary dzięki odpowiednim sprzętom.

  • Sucha para – znana jako para nasycona – odnosi się do pary, której cząsteczki wody nie ulegają kondensacji. Powstaje wtedy gdy woda podgrzewana jest do temperatury wrzenia, następnie zaś odparowywana za pomocą dodatkowego ciepła. Do najważniejszych właściwości tego rodzaju pary należy fakt, że jest ona doskonałym źródłem grzewczym; szybki i równomierny transfer ciepła wpływa pozytywnie na jakość procesu ogrzewania. Należ również wspomnieć, że sposób ogrzewania parą suchą jest bezpieczny, czysty i nad wyraz tani. Nic w tym dziwnego, skoro pochodzi bezpośrednio z wody.

  • Mokra para – opisywana jako para nienasycona – to para, w której obecna jest wilgoć. Powstaje gdy woda jest podgrzewana do punktu wrzenia i odparowywana; wtedy niektóre cząsteczki wody tracą energię cieplną, kondensując się z powrotem. Tworzą się przez to drobne kropelki wody, które mieszają się z parą. Właśnie z tego powodu nazywa się ją parą mokrą.

  • Para przegrzana jest uzyskiwana poprzez dalsze ogrzewanie nasyconej pary, aż poza jej punkt nasycenia. Przy tym samym ciśnieniu, w porównaniu z parą nasyconą, para przegrzana może cechować się zapewnieniem wyższej temperatury i niższej gęstości. Parę przegrzaną wykorzystuje się w energetyce do napędu turbin, gdyż w stanie przegrzanym nie skrapla się ona wewnątrz urządzenia, co utrzymuje suchość i minimalizuje ryzyko korozji.

Tematykę par wodnych i sprzętów ułatwiających jej wykorzystywanie w życiu przemysłowym porusza między innymi MiDaTech; firma działająca od kilkunastu lat na polskim rynku oferuje asortyment uznawany przez wielu jako jeden z najlepszych, jakie znajdują się obecnie w sprzedaży. Warto sugerować się radami ekspertów, zwłaszcza jeżeli stoimy przed zakupem węża do pary wodnej.

Rodzaje węży parowych i ich zastosowanie

Współcześnie mamy do czynienia z klasyfikacją węży parowych na dwa typy – niskociśnieniowy i wysokociśnieniowy, które dzielą się na węże do pary olejoodpornej oraz nieodporne na działanie oleju. Pierwsze są przeznaczone do zastosowań ogólnych; cechują się wysoką żywotnością, jeżeli tylko są odpowiednio zadbane. Nie należy wystawiać ich na działanie olejów i wysokiej temperatury, gdyż są one podatne na tego rodzaju uszkodzenia. W przypadku branż, w których występują węglowodory (smary, środki czyszczące), lepiej jest zastosować węże do pary olejoodpornej. Dzięki funkcjonalnemu zaprojektowaniu mogą wytrzymać temperatury od 207°C dla pary suchej i 232°C dla pary przegrzanej. To szczególna wskazówka dla tych, którzy zastanawiają się nad zakupem funkcjonalnego węża do pary wodnej.

© 2024 Wysokomazowiecki24. Projekt i wdrożenie Kamaxmedia Karol Maksimczuk