Ogłoszenie upadłości konsumenckiej – sprawdź, kiedy możesz liczyć na oddłużenie

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej – sprawdź, kiedy możesz liczyć na oddłużenie

BS w Wysokiem Mazowieckiem

ARTYKUŁ REKLAMOWY PARTNERA PORTALU

Straciłeś kontrolę nad swoim majątkiem? Długi oraz odsetki stale rosną, a Ty nie masz środków finansowych na spłatę? Jednym ze skutecznych rozwiązań w tego typu przypadkach jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej, czyli, innymi słowy mówiąc bankructwa. W ramach prowadzonego postępowania upadłościowego sąd może przygotować plan spłaty wierzycieli lub zdecydować o oddłużeniu. Od czego zależy decyzja? Odpowiedź znajdziesz poniżej! Zapraszamy do czytania!

Umyślna, czy nieumyślna niewypłacalność? Zobacz, jak wpływa to na decyzję sądu

Na samym wstępie musimy wyjaśnić, jak z punktu prawnego można doprowadzić do niewypłacalności. Wymienia się tutaj dwa sposoby: umyślny oraz nieumyślny. Mówiąc o umyślnym mamy na myśli rażące niedbalstwo mające miejsce w sytuacji, kiedy dłużnik zdaje sobie sprawę ze swojej niestabilnej sytuacji finansowej, pomimo czego dalej zaciąga kolejne kredyty oraz pożyczki. Nieumyślne doprowadzenie do niewypłacalności ma miejsce w przypadku kiedy osoba zadłużona poważnie zachorowała lub straciła pracę przynoszącą dochód. Przejdźmy zatem do omówienia planu spłaty wierzycieli. Jeśli sąd po przeanalizowaniu Twojej sytuacji wraz z syndykiem ustali, że umyślnie przyczyniłeś się do niewypłacalności, przygotuje dla Ciebie plan spłaty. Wymienieni w nim zostaną wszyscy wierzyciele, jakich musisz spłacić, a co więcej ustalone zostaną konkretne kwoty oraz terminy, w jakich musisz spłacać swój dług. Choć powszechnie uznaje się, że plan spłaty nie powinien być rozpisany na dłużej niż 3 lata, to zdarzają się skrajne przypadki kiedy może on obejmować okres nawet 7 lat.

Kiedy możliwe jest oddłużenie? Poznaj podejście prawne

Wielu dłużników decyduje się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej, licząc, że w ich przypadku dojdzie do umorzenia wszystkich długów. Jak jednak się okazuje to nie takie proste... Oddłużenie jest możliwe tylko i wyłącznie w przypadku, kiedy sytuacja osobista dłużnika uniemożliwia mu uregulowanie wszystkich spłat. Powodem może być np. poważna choroba niepozwalająca na wykonywanie pracy zarobkowej. Oczywiście musimy zaznaczyć, że całkowite oddłużenie jest możliwe tylko i wyłącznie wtedy, gdy sytuacja dłużnika ma charakter trwały. A co w przypadku kiedy niewypłacalność jest tylko tymczasowa? Sąd może podjąć decyzję o warunkowym oddłużeniu do czasu kiedy sytuacja finansowa dłużnika nie ulegnie poprawie. Musisz mieć świadomość, że w takich przypadkach konieczne jest regularne informowanie sądu o stanie swoich środków finansowych. Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat upadłości konsumenckiej, zajrzyj pod adres www.oglosupadlosckonsumencka.pl. Doświadczeni adwokaci z Kancelarii Adwokackiej Ptak & Wspólnicy służą bezpłatną poradą prawną! Przeanalizują Twoją sytuację oraz wskażą czy upadłość konsumencka to najlepsze rozwiązanie. Nie borykaj się z narastającymi problemami finansowymi sam i skorzystaj z pomocy specjalistów znających się na prawie upadłościowym już teraz!

© 2024 Wysokomazowiecki24. Projekt i wdrożenie Kamaxmedia Karol Maksimczuk