miesnyz wysmaz24a

reklama

primator

openmed2015b

Uważaj przy wymianie opony! Kradzież
foto: KWP w Białymstoku

Uważaj przy wymianie opony! Kradzież "na koło", "na kolce" wciąż skuteczna

Przestępcy uszkadzają oponę, a następnie korzystają z odwróconej uwagi kierowcy i kradną cenne przedmioty z wnętrza samochodu. Tylko w ostatnim czasie suwalscy policjanci otrzymali zgłoszenie o kradzieży portfela z dokumentami w ten sposób. Ostrzegamy przed kradzieżą „na koło”, "na kolce".

W minionym tygodniu do suwalskiej Policji zgłosił się kierowca hyundai, który zaabsorbowany przekutą oponą, pozostawił otwarty samochód. W tym czasie złodziej zabrał z samochodu portfel wraz dokumentami. Poszkodowany oszacował straty na ponad 1200 złotych. Policjanci ostrzegają kierowców przed metodą ,,na kolec”, ,,na koło”. Złodzieje działają zazwyczaj przy obiektach handlowych, sklepach i bankomatach. Najpierw upatrują swoją ofiarę. Obserwują jakie samochody wjeżdżają na parking i kto z nich wysiada. Najczęściej wybierają samochody,w których znajduje się tylko kierowca i mają nadzieję na spory łup. Następnie podchodzą do wytypowanego pojazdu i przecinają oponę lub podstawiają specjalny kolec. Później już nie spuszczają jego właściciela z oczu. Kierowca najczęściej dopiero po przejechaniu krótkiego odcinka drogi orientuje się, że „złapał gumę”. Gdy zatrzymuje się, by wymienić oponę lub zadzwonić po pomoc, zazwyczaj jest zbyt zaabsorbowany tym faktem, by zauważyć, że ma "towarzystwo". Wtedy złodzieje, wykorzystując nieuwagę pokrzywdzonego, podbiegają do samochodu i kradną wszystko to, co wartościowe - portfel, teczkę, torebkę, telefon laptop, a później znikają z łupem.

Policjanci apelują o ostrożność!

  • Bądźmy podejrzliwi zwłaszcza wtedy, gdy do usterki dojdzie po skorzystaniu z bankomatu czy opuszczeniu centrum handlowego. Jeśli zamierzamy opuścić samochód, wyłączmy silnik i zamknijmy pojazd.
  • Jeśli decydujemy się na naprawę koła, należy zamknąć okna i drzwi auta. Pamiętajmy, żeby w czasie wymiany nie zostawiać na dachu lub masce samochodu, żadnych przedmiotów, zwłaszcza saszetek czy portfeli z dokumentami i gotówką.
  • Przestępcy zamiast kolcami mogą posługiwać się plastikową butelką lub drutem umieszczonym w nadkolu. Powodują one powstawanie hałasu i wywabiają zmotoryzowanych zza kierownicy.
  • Zdarza się też, że jeden ze złodziei oferuje swoją pomoc przy wymianie koła, by skuteczniej odwrócić uwagę kierowcy.

(KWP w Białymstoku)

© 2010 Wysokomazowiecki24. Projekt i wdrożenie Kamaxmedia Karol Maksimczuk