Rolwit

reklama partneragd

hr studio

wmjsr022024

Mięsny Zakątek

openmed2015b

Dzień Młodego Pszczelarza w Zespole Szkół Rolniczych im. Stefanii Karpowicz w Krzyżewie [foto]

Dzień Młodego Pszczelarza w Zespole Szkół Rolniczych im. Stefanii Karpowicz w Krzyżewie [foto]

stomadica wysokie mazowieckie

23 Maja 2024r. w Zespole Szkół Rolniczych im. Stefanii Karpowicz w Krzyżewie zorganizowano III edycję Dnia Młodego Pszczelarza. Wydarzenie promujące pszczelarstwo wśród młodzieży szkół podstawowych było również Dniem Otwartym w Szkole.

W programie, poza zwiedzaniem szkoły i prezentacją oferty edukacyjnej, znalazły się warsztaty pszczelarskie i konkurs wiedzy o pszczelarstwie.

Dzień Młodego Pszczelarza rozpoczął się od części oficjalnej w której Dyrektor szkoły Rafał Iwan powitał przybyłych gości: Dziekana Wysokomazowieckiego, Proboszcza Parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Wysokiem Mazowieckiem Ks. Prałata Ryszarda Niwińskiego, Ks. Kanonika Józefa Ogórkisa, Wójta Gminy Sokoły – Radosława Choińskiego, Radnego Powiatu Wysokomazowieckiego Pana Dariusza Mościckiego, Prodziekana ds. praktyk zawodowych w MANS w Łomży P. Jolantę Puczel, Wykładowców MANS w Łomży P. Tadeusza Olszewskiego i P. Bronisława Puczel, Dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Białymstoku, Agnieszkę Zawistowską, Dyrektora Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Krzyżewie P. Arkadiusza Kalinowskiego, Kierownika Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej w Krzyżewie P. Natalię Roszkowską, Dyrektora Handlowego firmy ROLTOMA P. Daniela Zdrodowskiego, Kierownika Regionalnego i eksperta żywieniowego MAGIA AGRO p. Mariusza Ambrozika, Właścicieli Gabinetu Weterynaryjnego „Kopytko” P. Aleksandrę i Wojciecha Falkowskich, Pracowników Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie Panią Weronikę Murawską i Pana Rafała Maciejczuk.

Jak informuje ZSR w Krzyżewie: Młodzieży klas ósmych: Uczniów Szkoły Podstawowej im. Ks. Piotra Skargi w Kobylinie Borzymach z opiekunem oraz Panią Dyrektor Grażynę Rzońca. Uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Łapach z opiekunami, Uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej w Łapach z opiekunami, Uczniów Szkoły Podstawowej ks. Jerzego Popiełuszki w Łupiance Starej z opiekunami oraz Panią Dyrektor Alicją Skłodowską, Uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Płonce Kościelnej z opiekunem oraz Panią Dyrektor Beatą Polowczyk, Uczniów Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Sokołach z opiekunami, Uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tykocinie z opiekunami oraz Dyrektorem Maria Anna Frankowska, Uczniów Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Zawadach z opiekunami oraz Uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Wysokiem Mazowieckiem.

Dyrektor Szkoły wskazał potrzebę promowania pszczelarstwa poprzez tego typu wydarzenia w trakcie, których uczestnicy mają możliwość zgłębiania wiedzy pszczelarskiej uczestnicząc w różnych warsztatach praktycznych. Goście w swoich wystąpieniach życzyli przybyłej młodzieży wielu wrażeń, dobrej zabawy i miłego spędzenia czasu oraz docenienia czasu szkolnego i wartości zdobywanej nauki.

Następnie młodzież wysłuchała dwóch wykładów z dziedziny pszczelarstwa, które poprowadzili p. Jerzy Tomkielski i p. Tadeusz Olszewski. Po krótkim występie artystycznym „Krzyżewianek”, uczniowie ZSR w Krzyżewie poprowadzili grupy ośmioklasistów na zwiedzanie obiektu i terenu szkolnego oraz internatu. W tym czasie zgłoszeni uczniowie szkół podstawowych brali udział w konkursie wiedzy o pszczelarstwie.

Zwiedzający mogli zapoznać się z zakresem nauki na proponowanych kierunkach, obejrzeć pracownie i sale lekcyjne, uczestniczyć w podbieraniu miodu w szkolnej pasiece, a potem w jego wirowaniu. Nie zabrakło także próbowania świeżego miodu oraz wytapiania świec z pozyskanego wosku.
Poza ofertą szkoły, młodzież mogła poznać firmy i instytucje współpracujące ze szkołą: SDOO w Krzyżewie, firmę ROLTOMA oraz MAGIA AGRO.

Przyszli adepci kierunków rolniczych mogli obejrzeć zorganizowany park maszynowy, albo włączyć się w rozgrywki na boisku i korcie.

Ogromnym wzięciem cieszyły się kiełbaski z musztardą i swojskim chlebem, mrowisko, naleśniki i gofry przygotowane przez zaprzyjaźnione KGW „Kobylińskie Maczki” z Kobylina i „Narwiański Babiniec” z Waniewa. Oczywiście wszystkie potrawy miały w swoim składzie miód. Odwiedzającym szkołę towarzyszyła pszczoła, z którą wiele osób robiło zdjęcia.

Dla ochłody była oranżada miodowa oraz woda z miętą, cytryną i miodem.

Było sympatycznie, wesoło i smacznie, a finałem dnia było ogłoszenie wyników pszczelarskiego konkursu. Pierwsze miejsce zajął Mateusz Chludziński ze Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Zawadach, drugie miejsce zajął Leszek Łapiński ze Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Płonce Kościelnej na trzecim miejscu stanął Wojciech Kulikowski ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Piotra Skargi w Kobylinie Borzymach.

Zwycięzcom gratulujemy zdobytych miejsc, wszystkim dziękujemy za udział w naszym Dniu Otwartym Szkoły – Dniu Młodego Pszczelarza, osoby zainteresowane nauką w naszej szkole do rekrutacji i rozpoczęcia nauki od września w Zespole Szkół Rolniczych w Krzyżewie.

foto: ZSR Krzyżewo

© 2024 Wysokomazowiecki24. Projekt i wdrożenie Kamaxmedia Karol Maksimczuk