wysoko2

Mlekovita Polska loteria Polska

SBR Bank

Mięsny Zakątek

openmed2015b

Naukowcy i pszczelarze debatowali w PODR w Szepietowie [foto]

Naukowcy i pszczelarze debatowali w PODR w Szepietowie [foto]

BS w Wysokiem Mazowieckiem

W dniach 15-16 lutego w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie odbyła się konferencja poświęcona wpływowi zmian klimatu na pszczelarstwo. Wydarzenie zgromadziło ekspertów, pszczelarzy oraz przedstawicieli instytucji rolniczych.

Konferencję pod hasłem "A pszczoły robią swoje – wpływ zmian klimatu na pszczelarstwo" zorganizowano w ramach planu operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Plus na rok 2025. W wydarzeniu uczestniczył Stefan Krajewski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który podkreślił znaczenie pszczół dla rolnictwa. Obecni byli również Tadeusz Kruszewski i Katarzyna Pawlak Zaręba z dyrekcji PODR w Szepietowie.

Podczas dwudniowego spotkania eksperci z różnych ośrodków naukowych i gospodarstw pasiecznych przedstawili szereg wykładów. Mgr inż. Adam Boguta z Pasieki Wędrownej zaprezentował model niemieckiej gospodarki pasiecznej. Prof. dr hab. Grzegorz Borsuk z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie omówił zagadnienia nowoczesnej gospodarki pasiecznej oraz badania naukowe w pszczelarstwie. O wymianach matek pszczelich mówił mgr inż. Jakub Słomiński z Pasieki Wojsławy, natomiast dr Anna Gajda z SGGW przedstawiła problematykę chorób pszczół. Prof. dr hab. Aneta Strachecka z UP w Lublinie skupiła się na czynnikach wpływających na odporność pszczół.

Konferencja miała na celu przekazanie wiedzy o innowacyjnych rozwiązaniach w gospodarce pasiecznej oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania. Uczestnicy zapoznali się z metodami prowadzenia pasieki, pozyskiwania i konfekcjonowania miodu. Wydarzenie służyło również zwiększeniu świadomości na temat problemu wymierania pszczół i znaczenia tradycji pszczelarskich.
Podczas spotkania podkreślono kluczową rolę pszczół w przyrodzie jako najskuteczniejszych zapylaczy roślin, których nie jest w stanie zastąpić żadna technologia. Eksperci zwrócili uwagę, że pszczelarstwo może stanowić alternatywną formę produkcji zwierzęcej, wpływając na zwiększenie rentowności gospodarstw rolnych.

foto: PODR w Szepietowie

© 2024 Wysokomazowiecki24. Projekt i wdrożenie Kamaxmedia Karol Maksimczuk