wsa935x100

zebrowski2

primator202108

openmed2015b

Bezpieczny Autobus w powiecie wysokomazowieckim
foto: KPP w Wysokiem Mazowieckiem

Bezpieczny Autobus w powiecie wysokomazowieckim

Wysokomazowieccy policjanci drogówki przeprowadzili działania „Bezpieczny Autobus”. Głównym celem policyjnej akcji było zapewnienie bezpieczeństwa, głównie dzieci i młodzieży, w trakcie podróży do miejsc letniego wypoczynku. Policjanci ruchu drogowego na terenie całego powiatu prowadzili wzmożone kontrole autobusów, sprawdzając głównie ich stan techniczny, trzeźwość kierowców, przestrzeganie ograniczeń prędkości i przepisów prawa transportowego. Wzmożone kontrole trwały do późnych godzin niedzielnych.

W ramach bezpiecznego i udanego podróżowania mieszkańców powiatu wysokomazowieckiego, funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Wysokiem Mazowieckiem przeprowadzili działania „Bezpieczny autobus”. Od piątku do późnych godzin niedzielnych policjanci przeprowadzili wzmożone kontrole autobusów na drogach całego powiatu wysokomazowieckiego. Przez trzy dni sprawdzali oni stan techniczny pojazdów, przestrzeganie dopuszczalnej prędkości, trzeźwość kierujących oraz przestrzeganie przepisów prawa transportowego.

Wysokomazowiecka Komenda wraz z Komendą Wojewódzką Policji w Białymstoku przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podróżując autobusem: przed wyjazdem dziecka sprawdźmy, kto i gdzie organizuje jego wyjazd oraz pobyt. Dowiedzmy się, czy ktoś ze znajomych nie wysyłał na wypoczynek swojej pociechy, korzystając z usług tego samego przewoźnika. Pamiętajmy, że niższa cena wynajęcia autobusu na wycieczkę nie powinna decydować o wyborze przewoźnika. Ustalmy też - czy wychowawcy i opiekunowie mają odpowiednie kwalifikacje do zajmowania się dziećmi.

Podstawowe warunki techniczne, jakie powinien spełniać autobus podczas przewozu dzieci:

  • każdy pojazd musi posiadać aktualne badania techniczne, które w przypadku autobusu, przeprowadza się przed upływem roku od dnia pierwszej rejestracji, a następnie – co 6 miesięcy;
  • autobus powinien posiadać wyjścia awaryjne, do których dostęp nie powinien być niczym utrudniony;
  • autobus powinien być wyposażony w dwie gaśnice, z których jedna powinna być umieszczona możliwie blisko kierowcy, druga – wewnątrz autobusu, w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia;
  • autobus powinien być wyposażony w apteczkę doraźnej pomocy;
  • autobus przewożący zorganizowaną grupę dzieci lub młodzieży w wieku do lat 18 - powinien być oznaczony z przodu i z tyłu kwadratowymi tablicami barwy żółtej z symbolem dzieci barwy czarnej. W warunkach niedostatecznej widoczności tablice powinny być oświetlone chyba, że są wykonane z materiału odblaskowego.

Jeżeli spotykamy się z sytuacją, w której to kierowca, przewoźnik nie chce zgodzić się na kontrolę Policji to znak, że coś jest nie w porządku. Miejmy na uwadze, że bezpieczeństwo naszych pociech jest najważniejsze i warto czasami poczekać godzinę dłużej, aby przed podróżą sprawdzić zarówno autobus jak i kierującego.

Ponadto przypominamy o kilku podstawowych zasadach związanych z bezpiecznym zachowaniem w trakcie jazdy autobusem:

  • przejścia w autobusie powinny być wolne, co umożliwia w razie ewakuacji szybkie opuszczenie pojazdu (wszystkie bagaże należy ulokować na półkach lub bagażniku);
  • w przejściach autobusu nie mogą znajdować się dodatkowe miejsca siedzące, a w czasie jazdy dzieci nie mogą spacerować po autobusie, stawać na siedzeniach, między siedzeniami, czy wychylać się przez okna;
  • jeżeli autobus wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa – dzieci muszą mieć je zapięte.

W sytuacji, gdy kierujący autokarem łamie elementarne zasady bezpieczeństwa (przekracza dozwoloną prędkość, wyprzedza „na trzeciego”, rozmawia przez telefon komórkowy) – nie bądźmy biernym obserwatorem jego poczynań i zdecydowanie zwróćmy mu uwagę, a także natychmiast poinformujmy o tym fakcie Policję.

Opiekunowie powinni zadbać, aby dzieci nie wybiegały spoza autobusu i po zakończeniu podróży w bezpieczny sposób poruszały się – już jako piesi.

(KPP w Wysokiem Mazowieckiem)

© 2010 Wysokomazowiecki24. Projekt i wdrożenie Kamaxmedia Karol Maksimczuk