miesnyz wysmaz24a

reklama

primator

openmed2015b

Policjantki i Klub Seniora z Wysokiego Mazowieckiego łączą siły w edukacyjnym filmie [wideo]

Policjantki i Klub Seniora z Wysokiego Mazowieckiego łączą siły w edukacyjnym filmie [wideo]

Komenda Powiatowa Policji w Wysokiem Mazowieckiem podjęła nietypową inicjatywę, mającą na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat oszustw metodą "na wnuczka". W ramach działań prewencyjnych, opublikowany został edukacyjny filmik, który przedstawia scenkę z udziałem fikcyjnej wnuczki, dzwoniącej do seniorki. W realizację tego projektu zaangażowane były dwie policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Wysokiem Mazowieckiem oraz członkini zaprzyjaźnionego z komendą Klubu Seniora z Wysokiego Mazowieckiego.

Filmik pokazuje, jak oszuści mogą manipulować starszymi osobami, wykorzystując ich emocje i ufność. Scenka ilustruje typowy scenariusz, w którym oszust podający się za wnuczka prosi o pilną pomoc finansową, często podając jako powód nagłą, dramatyczną sytuację. Celem tego nagrania jest uświadomienie seniorów o potencjalnych zagrożeniach i zachęcenie ich do zachowania ostrożności przy odbieraniu telefonów od nieznanych osób.

Autorzy filmiku prezentują, jak ważne jest sprawdzanie tożsamości dzwoniącej osoby oraz unikanie podejmowania pochopnych decyzji pod wpływem emocji. Podkreślają także znaczenie informowania rodziny lub zaufanych osób o podejrzanych telefonach oraz konieczność zgłaszania takich incydentów policji.

Inicjatywa Komendy Powiatowej Policji w Wysokiem Mazowieckiem, w tym pomysłodawczyni i reżyserki aspirant sztabowej Anny Zaremby, jest odpowiedzią na rosnącą liczbę oszustw dokonywanych metodą "na wnuczka", które stanowią poważne zagrożenie zwłaszcza dla osób starszych. Działania te wpisują się w szerszy kontekst działań prewencyjnych podejmowanych przez policję, mających na celu ochronę najbardziej narażonych grup społecznych.

© 2010 Wysokomazowiecki24. Projekt i wdrożenie Kamaxmedia Karol Maksimczuk