Wysmaz24 900 x 200 px

Wysmaz24 900 x 200 px

snarski senat

siekierko lukasz banner

 

reklama

primator

openmed2015b

Kukurydza

WysMaz24 1135 x 150 px

Sukces Krajowego Dnia Kukurydzy: Szepietowo kukurydzianym centrum Polski [wideo/foto]

Sukces Krajowego Dnia Kukurydzy: Szepietowo kukurydzianym centrum Polski [wideo/foto]

 banner
 banner

 banner

W dniu dzisiejszym, 10 września, w Szepietowie zorganizowany został Krajowy Dzień Kukurydzy. Wydarzenie to jest jednym z najważniejszych w kalendarzu rolniczym województwa podlaskiego. Organizowane przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we współpracy z Polskim Związkiem Producentów Kukurydzy w Poznaniu, spotkanie zgromadziło ekspertów, rolników oraz pasjonatów uprawy kukurydzy.

Rola kukurydzy w rolnictwie jest nie do przecenienia. Jest ona kluczowym składnikiem pasz dla bydła mlecznego, a mleczarstwo stanowi jedną z najbardziej rozwiniętych gałęzi rolnictwa w regionie.

Dzisiejsze wydarzenie miało charakter edukacyjny i biznesowy, adresowane do rolników, naukowców oraz firm z branży agro. Oprócz prezentacji aż 139 różnych odmian kukurydzy, uczestnicy mieli okazję do pogłębienia swojej wiedzy z zakresu uprawy i dopasowania odmiany do swoich potrzeb. Ekspertami byli doradcy z PODR Szepietowo i przedstawiciele 24 firm nasiennych. Nie zabrakło również strefy zabaw dla dzieci i degustacji specjałów przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich.

Ciekawą częścią programu były pokazy maszyn rolniczych. Agro-Rolnik Śniadowo zaprezentował uprawę przedsiewną wykonaną broną talerzową Vaderstad Carrier XT 425 Cross Cutter Disc. Głęboką uprawę wykonano kultywatorem Vaderstand Cultus 350. Agrotechnik Tafiły zaprezentował uprawę uproszczoną agregatem Kuhn Performer Select 4000 z siewnikiem poplonów. Głęboszowanie wykonano pługiem dłutowym Bednar Terraland HD 7R 3000. Fricke zaprezentował zbiór kukurydzy sieczkarnią John Deere 9500 oraz Contractus sieczkarnią Claas. Ściernisko po kukurydzy zagospodarowane zostało broną nożową TerraStar Claydon. Uprawę uproszczoną zaprezentowano siewnikiem pasowym Claydon.

Impreza upłynęła pod znakiem licznych prezentacji, pokazów, konkursów z nagrodami i atrakcji dla najmłodszych. Nie ma wątpliwości, że Krajowy Dzień Kukurydzy w PODR Szepietowo stał się istotnym elementem kalendarza rolniczego w województwie podlaskim, o czym świadczy duża frekwencja. 

PODR Szepietowo już dziś zaprasza na ostatnie w tym roku Targi Jesień w Sadzie i Ogrodzie, które odbędą się 7-8 października 2023 roku.

 

© 2010 Wysokomazowiecki24. Projekt i wdrożenie Kamaxmedia Karol Maksimczuk