Wysmaz24 900 x 200 px

Wysmaz24 900 x 200 px

snarski senat

siekierko lukasz banner

 

reklama

primator

openmed2015b

Czyżew: Dramatyczne sceny na drogach i w lesie - za kulisami manewrów strażackich [foto]
foto: OSP KSRG Dąbrowa Wielka

Czyżew: Dramatyczne sceny na drogach i w lesie - za kulisami manewrów strażackich [foto]

 banner
 banner

 banner

3 września 2023 roku, niedziela która miała być spokojna, przyniosła niespodziewane wyzwanie dla strażaków w gminie Czyżew.  O godzinie 10:05 syrena strażacka przerwała ciszę, wzywając druhów do działania. Pożar lasu niedaleko remizy w Dąbrowie Wielkiej wymagał natychmiastowej reakcji. Następnie nieszczęśliwy wypadek w lesie podczas wycinki drzew oraz kolizja drogowa z udziałem wielu pojazdów. Na szczęście były to tylko ćwiczenia lokalnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Głównym organizatorem manewrów była jednostka OSP KSRG Dąbrowa Wielka.

Przybycie na miejsce pierwszego zdarzenia pozwoliło na szybką ocenę sytuacji. Pożar lasu dynamicznie rozprzestrzeniał się, wymagając koordynowanego działania wielu jednostek. OSP KSRG Czyżew zadbało o zaopatrzenie w wodę, podczas gdy OSP Kaczyn Herbaty i OSP Rosochate Kościelne dostarczały węże wodne dla OSP Łazy i OSP Kamień. Ta doskonała współpraca pozwoliła na skuteczne dostarczenie wody dla jednostek OSP KSRG Dąbrowa Wielka i OSP Nowa Wieś.

Tymczasem kolejne zespoły ruszyły do miejsca wypadku w lesie, gdzie drwal został przygnieciony przez spadające drzewo. Druga osoba odniosła obrażenia i zaginęła. Jednostka OSP Święchy miała za zadanie jej odnalezienie.

Nie minęło wiele czasu, a do jednostek napłynęły informacje o kolejnych zdarzeniach - pożarze samochodu oraz wypadku drogowym z udziałem dwóch pojazdów, w którym było pięcioro poszkodowanych, w tym małe dziecko.

Druhny i Druhowie wykazali się determinacją, profesjonalizmem i doskonałą koordynacją. Jednak, co najważniejsze, wszystkie te dramatyczne wydarzenia były jedynie częścią zaplanowanych manewrów strażackich.

Organizatorzy ćwiczeń chcieliby serdecznie podziękować za udział w ćwiczeniach jednostkom: OSP KSRG Czyżew, OSP Rosochate Kościelne, OSP Nowa Wieś, OSP Kaczyn Herbasy, OSP Święchy, OSP Kamień oraz OSP Dąbrowa Łazy. Specjalne podziękowania kierują do funkcjonariuszy z PSP Wysokie Mazowieckie oraz firm Usługi Motoryzacyjne Pomoc Drogowa Marek Rytelewski za udostępnienie pojazdów do ćwiczeń jak i dla firmy Grupa Eko Andrzej Wyszyński za sponsoring. Dzięki ich zaangażowaniu możliwe było przeprowadzenie tak realistycznych i skutecznych ćwiczeń, które pozwoliły na sprawdzenie gotowości i reakcji w sytuacjach kryzysowych.

foto: OSP KSRG Dąbrowa Wielka

© 2010 Wysokomazowiecki24. Projekt i wdrożenie Kamaxmedia Karol Maksimczuk