Rolwit

reklama partneragd

hr studio

wmjsr022024

Mięsny Zakątek

openmed2015b

Kiedy dochodzi do ograniczenia władzy rodzicielskiej? Poznaj odpowiedź ekspertów

Kiedy dochodzi do ograniczenia władzy rodzicielskiej? Poznaj odpowiedź ekspertów

stomadica wysokie mazowieckie

ARTYKUŁ PARTNERA PORTALU

Ustalenie władzy rodzicielskiej to jeden z najbardziej skomplikowanych i czasochłonnych zagadnień z zakresu kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Wymaga dokładnego przeanalizowaniu całej sytuacji rodzinnej, a także podjęcia decyzji w oparciu o dobro małoletniego dziecka. Chcąc nieco lepiej wyjaśnić zawiły charakter przepisów, postanowiliśmy przygotować krótki wpis, w którym omówimy pojęcie władzy rodzicielskiej, a także wskażemy główne powody, dla których można ją ograniczyć. Zapraszamy do czytania!

Odebranie władzy rodzicielskiej, czyli kiedy dobro małoletniego dziecka jest zagrożone

Pojęcie władzy rodzicielskiej najlepiej wyjaśnia artykuł 95 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Najprościej mówiąc, są to wszystkie prawa i obowiązki rodzica względem jego małoletniego potomstwa. Zgodnie z ujęciem prawnym władza rodzicielska ma swój początek przy narodzinach dziecka, z kolei ustaje wraz z osiągnięciem przez niego pełnoletniości. Władza rodzicielska musi opierać się na poszanowaniu potrzeb dziecka, w przeciwnym wypadku może zostać ograniczona lub całkowicie odebrana. O jakich sytuacjach mowa? Już wyjaśniamy! Jak powszechnie wiadomo, zadaniem każdego rodzica jest przekazywanie swojemu potomstwu cennych wartości, jakimi powinien kierować się w życiu. Równie ważne jest stworzenie odpowiednich warunków do dobrego rozwoju. Jeśli kwestie te zostają zaniedbane lub co gorsza, rodzice nakłaniają swoje małoletnie dziecko do zachowań niezgodnych z obwiązujących wzorcem norm społecznych, sąd na skutek złożonego wniosku ma prawo ograniczyć lub odebrać możliwość sprawowania władzy rodzicielskiej.

Brak zainteresowania życiem dziecka? Sprawdź, czy to dobry powód na ograniczenie praw

Czy wskazane wyżej sytuacje to jedyne powody przemawiające za ograniczeniem władzy rodzicielskiej? Jak się okazuje nie! Może do tego dojść również wtedy, gdy jeden z rodziców nie interesuje się losem swojego dziecka. Rodzic, któremu została powierzona opieka nad małoletnim, może złożyć wniosek do sądu, w którym przedstawi swoje uzasadnienie, dla którego ma dojść do ograniczenia posiadanych praw i obowiązków. Nie bez znaczenia przy tego typu postępowaniach są zebrane dowody oraz opinie świadków potwierdzające całą sytuację. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak z prawnego punktu widzenia wygląda ograniczenie władzy rodzicielskiej, wejdź na stronę rozwodznia.pl. Znajdziesz tam niezbędne informacje o ograniczeniu władzy rodzicielskiej, a co więcej możesz skontaktować się z doświadczonym adwokatem. To jednak nie wszystko! Dla osób, które aktualna sytuacja stanowi duże obciążenie psychiczne, dostępna jest również konsultacja psychologiczna. Przekonaj się, że nawet z najtrudniej sytuacji, z odpowiednim wsparciem jest wyjście. Kancelaria Adwokacka Chojka posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu trudnych spraw rodzinnych. Skontaktuj się już teraz, przedstaw swój problem i poznaj odpowiednie rozwiązanie prawne!

© 2024 Wysokomazowiecki24. Projekt i wdrożenie Kamaxmedia Karol Maksimczuk