czwartek, 25 marzec 2021 19:37

Zaniżał należny PIT. KAS wykryła podatkowe oszustwo

Podlaska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła oszustwo związane z nieprawidłowym rozliczaniem podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Jeden z podatników stosując tzw. agresywną optymalizację podatkową zaniżył swój przychód o ponad 13 mln zł. Kontrolowany podatnik musi zapłacić 3,5 mln zł należnego podatku PIT wraz z odsetkami.

Pracownicy KAS z Białegostoku przeprowadzili kontrolę dot. prawidłowości rozliczania się z podatku PIT przez jednego z podatników z woj. mazowieckiego. Analiza dokumentacji, transakcji finansowych oraz zawieranych umów pozwoliła na ustalenie, że podatnik ten stosował niedozwolony mechanizm tzw. agresywnej optymalizacji podatkowej.

Polegał on na tworzeniu szeregu spółek, przekształcaniu ich i wnoszeniu do nich udziałów. Spółki te nie prowadziły żadnej działalności gospodarczej, a prowadzone przez podatnika operacje finansowe zaniżyły jego przychód o 13 mln zł, a w konsekwencji należny podatek PIT.

Zgodnie z wydaną przez podlaską KAS decyzją, utrzymaną w mocy przez Wojewódzki Sąd Administracyjny, kontrolowany podatnik zobowiązany jest do wpłaty 3,5 mln zł należnego podatku PIT wraz z odsetkami.

(KAS)

Dział: Podlaskie