piątek, 26 luty 2021 08:34

„Zboże już dojrzałe” – senne melodie z obszarów wiejskich

Zainspirowana wspomnieniami i wiejskimi krajobrazami płyta jest efektem poszukiwań brzmienia i nastrojów bliskich ścieżkom dźwiękowym do filmów takich jak „Prosta historia” Davida Lyncha czy „Tajemnica Brokeback Mountain” Anga Lee.

Na album „Zboże już dojrzałe” projektu poto&aby składa się 15 kompozycji snujących opowieść o podziwianiu natury i przywołujących osobiste wspomnienia takie jak praca w polu z dziadkiem, ciepły posiłek podany przez mamę pod koniec zimnego dnia czy leniwy wieczór spędzony z ukochaną żoną i dzieckiem. Wszystko to zostało przemienione w proste gitarowe melodie wspierane wirtualnym fortepianem, fletem, subtelnymi syntezatorami i wokalizami.

We wrześniu 2020 roku animowany teledysk do tytułowego utworu został pokazany po raz pierwszy w ramach oficjalnej selekcji 4. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Animacji Chaniartoon w Grecji. Film składa się z 213 obrazków rysowanych kredkami i malowanych akwarelami przez Przemysława Tymińskiego, autora muzyki.

Włóczęga artysty po polach, łąkach i lasach otaczających rodzinny Ciechanowiec na Podlasiu miała ogromną rolę w wieloletnim procesie twórczym, którego esencja została zawarta w zaledwie trzydziestominutowym, lecz intensywnym muzycznym doświadczeniu.

Data wydania albumu

Album „Zboże już dojrzałe” zostanie udostępniony do odsłuchu na Bandcampie w sobotę 27 lutego 2021 roku. Płyta CD znajdzie się w sprzedaży na wiosnę.

Lista utworów:

1. Lekko na duchu
2. Oczekiwanie
3. Zboże już dojrzałe
4. Poranna mgła
5. Leśna droga
6. Sarna
7. Opowieść o podróży
8. Łąka przed burzą
9. Zapomnij o chaosie
10. Przestrzeń
11. Początek i koniec melancholii 12. Spokój po zmroku
13. Leniwy wieczór
14. Gwiazdy nad rzeką Nurzec
15. Ciepły posiłek pod koniec zimnego dnia

O poto&aby

Za projektem stoi, pochodzący z  Ciechanowca, Przemysław Tymiński wyrażający się poprzez muzykę, obrazy oraz krótkie filmy tworzone w duchu DIY. Od 2007 roku związany jest z akcją Filmowe Podlasie Atakuje. W 2012 roku pod szyldem poto&aby wydał album muzyczny „Futbol nie zbawi świata” trafnie uznany przez jednego z krytyków za „akustyczną odmianę filozoficznego punka”. W tym samym roku miała miejsce premiera jego dokumentu „Punk Rock według Złodziei Rowerów” opowiadającego o punkowym zespole z Polski B oraz o wartościach i ideałach przyświecających ludziom, którzy tworzyli scenę niezależną w okresie transformacji ustrojowej. Do roku 2016 odbyło się ponad 30 pokazów filmu w Polsce i poza granicami (m.in. w Londynie i Berlinie).
„Zboże już dojrzałe” jest drugim albumem projektu poto&aby, ukończonym po ośmiu latach od muzycznego debiutu.

Link do teledysku „Zboże już dojrzałe”

https://www.youtube.com/watch?v=Hx8OkKKCOuY